Ta je tehnika vrlo važna za buduće svemirske misije kako bi posada bila spremna popraviti pukotine na osjetljivom "kosturu" broda, koje se mogu stvoriti prilikom polijetanja, što se 2003. s tragičnim posljedicama dogodilo brodu Columbia.
Na tom je brodu prilikom polijetanja otpala izolacijska spužva koja je udarila u letjelicu i oštetila ploče toplinskog štita, zbog čega je u brod prilikom povratka u zemljinu atmosferu ulazio kipući plin, što je uzrokovalo eksploziju i pogibiju svih članova posade.
Iako su stručnjaci u međuvremenu napravili izmjene na toplinskom štitu, nakon lansiranja u utorak utvrđeno je da je s Discoveryja otpao dio toplinske zaštite.
Glasnogovornik NASA-e John Petty rekao je da subotnja izviđanja nisu rezultirala saznanjem da bi bi povratak Discoverya u zemljinu atmosferu mogao biti opasan.
Unatoč tome, NASA ostaje je pri tome do daljnjega ne bude novih letova u svemir, sve dok se ne riješi problem.
Dvojica od sedam članova posade, japanac Soichi Noguchi i Amerikanac Steve Robinson uputili su se u subotu prijepodne u svoju prvu svemirsku šetnju, napustivši Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) uz koju je u utorak pristao njihov brod. Postaja se nalazi 358 kilometara iznad jugoistočne Azije.
Noguchi (40) najmlađi član posade i 49-godišnji Robinson, poznat kao "Stevie Ray" jer svira u rock skupini još će se dvaput prošetati svemirom, u ponedjeljak i srijedu.
Discovery je prva misija neke američke svemirske letjelice nakon katastrofe Columbije. Trebao je biti lansiran 13. srpnja, ali je zbog kvara na senzoru za gorivo lansiranje bilo odgođeno.
Tijekom 12-dnevne misije astronauti bi trebali testirati niz izmjena koje su napravljene na letjelicama nakon propasti Columbije.