Zadovoljni smo odzivom, jer je štrajkalo svih 1.800 članova sindikata, a priključili su se i neki nečlanovi, izjavio je Hini predsjednik Carinskog sindikata Željko Popović.
Najjači je intenzitet štrajka bio u robnim terminalima i ispostavama, gdje se carini roba za gospodarstvo i građane, u Zagrebu (Žitnjak, Jankomir, Zapadni kolodvor i Pošta), Rijeci (Kukuljanovo), Puli (Luka) i Varaždinu, ističe sindikat.
Tijekom štrajka uspostavljen je korektan odnos s carinskom Upravom, tako da je zabilježen samo jedan slučaj pritiska na štrajkače.
Cilj je postignut, jer smo upozorili javnost na težak položaj carinika, a većina sindikata državnih službi osudila je Vladu koja je iznevjerila obećanje da će nam povećati plaće u ovoj godini, ustvrdio je Popović.
Također je demantirao navode Ministarstva financija o plaćama carinskih službenika. Ministarstvo je jučer priopćilo da je plaća za lipanj carinika koji radi na graničnom prijelazu sa srednjom stručnom spremom (SSS) i 20 godina radnog staža iznosila 5.676 kuna, a preko polovice zaposlenih u Carinskoj upravi su upravo carinici sa SSS-om koji rade na granici.
Radi se o maksimalnom iznosu mjesečnog primanja sa svim dodacima za rad noću, vikendom i blagdanom, pa je plaća koju navodi Ministarstvo iznimka u odnosu na ostale. Osnovica za plaću carinika sa SSS-om i 20 godina staža iznosi 2.900 kuna, a carinici imaju najniže koeficijente među državnim službenicima, ističe Popović.
Današnji štrajk nije izazvao veće gužve u prometu, a završit će večeras u 22 sata.