Piplovićev prijedlog klubovi su uglavnom ocijenili površnim i nedorečenim. Smatraju da ne rješava brojna socijalna, zakonska i etička pitanja te da ima previše stručnih definicija kojima nije mjesto u zakonu.
Vladu su, pak, pozvali da pojasni zašto svoj zakonski prijedlog, koji je prošao Vladinu proceduru, konačno ne uputi u Sabor.
"Ne možemo se oteti dojmu da je zakon vraćen ne zbog toga što je loše napisan nego zato što su se određeni krugovi u ovoj zemlji vrlo glasno pobunili protiv nekih odredbi", kazala je Milanka Opačić (SDP).
Vladu je prozvala da zakon u Sabor nije uputila jer je podlegla pritisku, kako je rekla, konzervativnih društvenih krugova koji su iznosili stavove da su djeca rođena medicinski potpomognutom oplodnjom stvari, da se najčešće rađaju s teškim oštećenjima, a što je, ističe Opačić, netočno i znanstveno neutemeljeno.
Damir Kajin (IDS) smatra, pak, da je postojeća zakonska regulativa sasvim jasna, da u ovom trenutku nije nužno donositi novu, već bi se, kaže, sve političke opcije u državi trebale jasno i nedvosmisleno odrediti prema medicinski potpomognutoj oplodnji.
Andrija Hebrang (HDZ) kazao je da je izrada zakona koji bi regulirao umjetnu oplodnju vrlo složen proces i da se i u razvijenijim državama i društvima donosi desetljećima.
Piplovićev prijedlog nije podržao, jer je uvjeren da će Vlada uskoro u Sabor uputiti svoj prijedlog.