Pandurević (45) je pred sucem Jeanom-Claudeom Antonettijem rekao kako želi odgoditi izjašnjavanje kako bi razmislio hoće li se izjasniti da je kriv ili da nije kriv, čime je otvoreno pozvao Tužiteljstvo na postizanje nagodbe o priznanju krivnje u zamjenu za odustajanje od dijela optužbi. Sudac je odobrio odgodu izjašnjavanja na rok od 30 dana, sukladno pravilima ICTY-a.
Pandurević, koji je prošle srijede prebačen iz Beograda u pritvor ICTY-a u Scheveningenu, optužen je za genocid koji su srpske snage počinile nad Bošnjacima u Srebrenici u srpnju 1995. Nakon zauzimanja te istočnobosanske enklave pod zaštitom UN-a, snage VRS-a pobile su sve vojno sposobne muškarce koje su zarobile, njih više od 7.000.
Optužnica ga u osam točaka tereti za genocid, suučesništvo u genocidu, likvidacije, progon i deportacije kao zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja.
Nakon Ljubiše Beare i Drage Nikolića, Pandurević je treći pripadnik tzv. "srebreničke petroke" koji se predao. U bijegu su još uvijek Vujadin Popović i Ljubomir Borovčanin, čija je predaja najavljena za idući tjedan.
Pandurević je u ljeto 1995. bio zapovjednik Zvorničke brigade VRS-a čiji su pripadnici činili glavninu snaga VRS-a koje su, kako navodi optužnica, "od 12. do 19. srpnja 1995. muslimanske žene i djecu deportirale u Kladanj, a više od 7.000 muslimanskih muškaraca zarobile, zatočile i na više mjesta, pretežito u okolici Zvornika, organizirano i sustavno strijeljale i pokopale".
Inženjerijske postrojbe Zvorničke brigade su, prema optužnici, naknadno nastojale prikriti zločin iskapanjem, preseljavanjem i ponovnim pokapanjem leševa iz masovnih grobnica.
ICTY je prošle godine generala Radislava Krstića, zapovjednika Drinskog korpusa VRS, kojem je pripadala i Zvornička brigada, pravomoćno osudio na 35 godina zatvora za suučesništvo u genocidu.
Presudom je utvrđeno da su u Srbi u Srebrenici počinili genocid - najteži zločin kodificiran međunarodnim humanitarnim pravom.