Je li zaista riječ o dvostrukom glasovanju ocijenit će nadležno Državno odvjetništvo, kaže DIP i navodi da 71 'sumnjivi' slučaj čini neznatan postotak (0, 00326 posto) u odnosu na 2,2 milijuna birača koliko ih je glasovalo u drugom izbornom krugu.
Ti birači imaju prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj, ali trajno borave u BiH, pa su zakonito mogli glasovati ili na biračkom mjestu u zemlji ili u inozemstvu.
Na sam dan izbora, 16. siječnja 2005., dodaje DIP, primljena je samo jedna konkretna dojava o dvostrukom glasovanju, dok nakon izbora i utvrđenih rezultata nije podnesen ni jedan konkretan prigovor, niti su podastrijeti dokazi o mogućem dvostrukom glasovanju.
Međutim, s obzirom na sumnje koje su se javile u odnosu na 30 biračkih mjesta u BiH, provjereno je svih 10.438 birača koji su temeljem za to potrebnih isprava dopisani u popise za glasovanje. Podaci o tim biračima provjereni su i na biračkim mjestima u Hrvatskoj gdje imaju prijavljeno prebivalište.
Utvrđeno je da je 71 osoba, s istim podacima, zaokružena kao da je glasovala i na biračkom mjestu u Hrvatskoj i u BiH. U taj je broj, napominje DIP, uključena i spomenuta, jedna osoba za koju se konkretno saznalo na dan izbora.
Od 71 mogućeg slučaja dvostrukog glasovanja, birači su s područja 12 hrvatskih županija, najviše ih je iz Splitsko-dalmatinske (26) i Dubrovačko-neretvanske (14) županije, te područja Zagreba (devet), navodi DIP.