Na izložbi su prikazani hrvatski korizmeni i uskrsni običaji, uključivo i običaje vukovarskog kraja.
Posjetitelji mogu vidjeti i rekonstrukciju krijesa, bunara, plota i Isusova groba, te ženske i muške narodne nošnje koje su se u vrijeme Korizme i Uskrsa odijevale u Prigorju, Posavini, Moslavini, Pokuplju, Primorju, Dalmaciji, Dalmatinskoj zagori te u Slavoniji u vinkovačkom, županjskom i vukovarskom kraju. Prikazana je i ženska nošnja iz Bosne i muška nošnja iz Bačke u Srbiji, a u sklopu izložbe prikazani su i starinski načini ukrašavanja uskrsnih jaja.
Autor izložbe Josip Forjan je rekao da je ona prvi put bila postavljena prošle godine u Zagrebu u okviru "Pasionske baštine".
Ravnateljica Gradskog muzeja Ruža Marić rekla je kako je u organizaciji Posudionice i radionice narodnih nošnja iz Zagreba još u vrijeme progonstva Vukovaraca počela i prva rekonstrukcija i obnova narodnih nošnja vukovarskog kraja.
U kulturnom dijelu programa pjesme i običaje vezane uz Korizmu i Uskrs prikazali su članovi kulturno-umjetničkih društava iz Tompojevaca i Antina.
Izložba je otvorena do 17. travnja, a prati je katalog s velikim brojem fotografija i tekstovima Katarine Bušić "Korizmeno-uskrsni običaji u Hrvata", Josipa Forjana "Hrvatsko tradicijsko odijevanje kroz Korizmu do Uskrsa" i Renate Devetak "Korizmeni i uskrsni običaji u Srijemu".
(Hina) xzdra yjn