Laureata je, međutim, spriječila bolest da osobno primi Priznanje pa je uputio pismo zahvale, a njegov sin Dževdet Voljevica primio je za njega tu nagradu.
Predsjednik HDK-a Ivan Šarić podsjetio je pak da je riječ o obljetničarskoj godišnjoj izložbi jer to društvo ove godine proslavlja dva desetljeća djelovanja.
Ali, istaknuo je Šarić, karikatura je sve manje prisutna u hrvatskoj javnosti bez obzira na to što su tijekom 20 godina članovi Društva dobili brojna domaća i međunarodna priznanja te učinili puno za promidžbu karikature.
To pak, smatra Šarić, dovodi u opasnost i "terapiju za preživljavanje" - smijeh. Dio te "terapije" moći će "primiti" i publika ako posjeti izložbu koja će biti otvorena do 23. ožujka.
Priznanje Mladen Bašić-Bibi utemeljilo je Hrvatsko društvo karikaturista 1998. u povodu smrti svoga dugogodišnjega predsjednika i jednoga od osnivača Mladena Bašića (1945.-1997.) kako bi se sačuvalo sjećanje na njegovu autorsku osobnost te posebnost njegova odnosa prema crtanju i uživanju u stvaranju karikature.
Da je Priznanje u ovoj godini proslave 20. rođendana HDK-a doista došlo "u prave ruke" potvrdile su riječi člana HDK-a Davora Trgovčevića koji je kratko obrazložio zašto je baš Voljevica laureat.
Tako je Trgovčević podsjetio da je da se Voljevicin "Grga", rođen daleke 1950., do sada pojavio 15.230 puta u hrvatskome tisku, a prvi put na stranicama političko-satiričkog tjednika "Kerempuh". Nakon ukidanja toga lista Voljevica je 1955. "prenio Grgu" u zagrebački dnevnik "Narodni list", da bi od početka 1962. do kraja 2000. "Grga" bio dnevna komentar rubrika "Večernjega lista".
I dok je Voljevica dobitnik 30-ak međunarodnih i domaćih priznanja, Trgovčević je izdvojio samo neka - Grand Prix u Montrealu, Zagrebu i Ankari a posebice nagradu novinarskoga "ceha". Jer, istaknuo je Trgovčević, Voljevica je doista godinama vrhunski i najčitaniji novinar-kolumnist.