U priopćenju američkog veleposlanstva dostavljenom Hini u Sarajevu, podsjeća se kako je Čoviću osobno 16. ožujka već prenesen poziv diplomatskih predstavnika Sjedinjenih Država u BiH da podnese ostavku.
"Europska unija također je podržala ovaj stav. I dalje smatramo da gospodin Čović treba podnijeti ostavku radi neometanog funkcioniranja bosanskohercegovačkih institucija i dobrobiti građana ove zemlje", stoji u priopćenju.
Posebni odjel za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju pri Tužiteljstvu BiH podigao je optužnicu protiv Čovića, predsjednika Ustavnog suda BiH Mate Tadića, četvorice braće Ivanković-Lijanović i profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu Zdravka Lučića 3. ožujka a Sud BiH ju je potvrdio 10. ožujka.
Čovića se tereti da je kao ministar financija u Vladi Federacije BiH tvrtki "Lijanovići" omogućio izbjegavanje plaćanja carinskih pristojbi na uvoz mesa i mesnih prerađevina za što je primio mito.
Ponovljeno očitovanje veleposlanstva SAD o Čovićevoj poziciji uslijedilo je uoči održavanja sjednice Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ) koje u ponedjeljak u Mostaru treba raspravljati o mogućoj ostavci aktualnog hrvatskog člana Predsjedništva BiH.
Predstavnici ostalih stranaka koje čine vladajuću koaliciju u BiH na sastanku održanom u subotu najavili su kako će uvažiti odluke što ih o ovom pitanju donese HDZ.
Unatoč otvorenim pozivima Visokog predstavnika za BiH Paddyja Ashdowna i predstavnika utjecajnih europskih zemalja te Europske komisije da podnese ostavku, Čović se o tome do sada nije želio javno odrediti.
On je u petak boravio u Vatikanu gdje se sastao s državnim tajnikom Svete Stolice kardinalom Angelom Sodanom.
Iz Predsjedništva BiH naknadno je pojašnjeno kako je ovo Čovićevo putovanje bilo "privatne naravi".