Od kraja siječnja ove godine ICTY-u se predalo šest optuženih bosanskih Srba, tri kosovska Albanca na čelu s bivšim premijerom Ramushem Haradinajem, te bivši načelnici glavnih stožera Vojske Jugoslavije i Armije BiH - generali Momčilo Perišić i Rasim Delić.
Svi oni, izuzev Jankovića, nalaze se na posljednjim optužnicama ICTY-a koje su potvrđene sredinom veljače. Te je optužnice pratio koordinirani pritisak Haaga, Washingtona i Bruxelllesa na zemlje regije radi prebacivanja optuženika, a on je urodio plodom zbog tri faktora, drži Financial Times.
Prvi je želja koja se osjeća u prijestolnicama koje podržavaju Haški sud, naročito u Washingtonu, da se 'dućan zatvori'.(...)
Drugi je pojačana aktivnost EU na zapadnom Balkanu, koja je diplomatima ponudila novi snažan pristup 'mrkve i batine' u odnosu na SCG i Hrvatsku. Čelnici obiju zemalja pogođenih ratom imaju za cilj povećati stabilnost i blagostanje kroz europske integracije.
Čelnici u Beogradu kažu da su pod pritiskom Europske komisije koja Studiju o izvodljivosti za pridruživanje EU uvjetuje poboljšanjem suradnje s ICTY-em.
Hrvatskim čelnicima određen je krajnji rok da uhite i izruče odbjeglog generala Antu Gotovinu jer će u suprotnom, kažu europski diplomati, pristupni pregovori u četvrtak otpasti, objašnjava FT.
Poplava predaja bosanskih Srba također je vjerojatni plod međunarodnog pritiska, navodi list.
Međunarodni dužnosnici koji upravljaju Bosnom sada upozoravaju da će Republika Srpska biti ukinuta ako suradnja s ICTY-em i dalje bude u zastoju, a čelnici bosanskih Srba žele izbjeći tu sudbinu.
Na Kosovu, koje je pravno još uvijek pokrajina Srbije pod upravom UN-a i okupacijom NATO-a, albanski čelnici znaju da moraju surađivati s ICTY-e, ili riskiraju gubitak široke europske podrške za svoj pokušaj sticanja neovisnosti.
Treći, no ne i manje važan faktor, je nova metoda "dobrovoljnih predaja" koju promiče srbijanski premijer Vojislav Koštunica, piše Financial Times.
Svih šest optuženika koji su se predali u Beogradu učinili su to u zamjenu za obećanje pravne i financijske pomoći njima i njihovim obiteljima. Koštunica je zanijekao da se radi o podmićivanju, no neki se promatrači s time ne slažu.
Koštunica nije nespreman ni za oštriju igru, u kojoj bi mogao otvoriti dosjee i pokazati koliko su ti optuženi srpski heroji - stvarno heroji, ocjenio je za FT europski diplomat u Beogradu.
Financial Times se na kraju pita hoće li ta taktika pomoći Koštunici da dođe do Karadžića i Mladića, kao i može li njezina primjena pomoći hrvatskim vlastima da uhvate Gotovinu, no ne nudi odgovore.