Po važećem zakonu, za općine i gradove na tim područjima, ta bi povlastica istekla koncem srpnja, no Vlada se odlučila ukinuti taj rok i povlasticu produžiti do daljnjega.
Za isti se postupak zauzimao i Klub zastupnika SDP-a, koji je kao i Vlada, svoj zahtjev uobličio u izmjene Zakona o brdsko-planinskim i o područjima posebne državne skrbi.
Ta područja po standardu i prihodima još uvijek nisu rame uz rame s ostalim područjima, pa im je potrebna financijska injekcija, rekao je ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta.
S takvim su stajalištem suglasni i u SDP-u.
Potrebno je da prihodi od poreza ostanu u tim općinama i gradovima, jer to će njihove proračune povećati za 20 do 40 posto i tako im omogućiti razvoj, istaknuo je Mato Arlović.
Njegove je riječi, na primjeru Buzeta, potvrdio Damir Kajin (IDS).
Proračun tog grada u četiri je godine povećan za 24 milijuna kuna, naveo je Kajin, zauzimajući se da se u brdsko-planinsko područje uključi i Pazin.
Da dijelovi države i dalje traže posebnu skrb, na primjeru Okučana, upozorila je Ljubica Lalić (HSS), rekavši kako u večernjim satima za dobivanje lijeka iz tog mjesta, u kojem nema dežurne ljekarne, treba 'potegnuti' do 85 kilometara udaljenog Slavonskog Broda.
Ponuđena rješenja potaknut će opstanak i ostanak stanovništa u zaostalim područjima, drže u Klubu HSP.
Vladin prijedlog podržava i Klub zastupnika većinskoga HDZ-a, a Frano Matušić kaže da se ionako radi o tehničkoj intervenciji, jer je Vlada na državnom proračunu već pokazala da posebno skrbi za ta područja.
Tom raspravom završena je ovotjedna saborska sjednica, a o raspravljenim točkama glasovat će se u nastavku sjednice idućega tjedna.