Sindikat traži osnivanje interne agencije za zapošljavanje putem koje bi se zbrinuo višak radnika po istom principu kako je to provedeno u DT-u, te da se višak radnih mjesta zaštiti smanjenjem tjednog radnog vremena.
U T-HT-u trenutno radi 8.600 radnika. U poslednje tri godine izgubljeno je oko 2.500 radnih mjesta, a u ovoj godini tvrtku, po planu Uprave, treba napustiti još 1.075 radnika, rekao je novinarima predsjednik sindikata Jadranko Vehar.
Dodao je da Radničko vijeće danas odlučuje o odlasku iz tvrtke 550 radnika, uz minimalne otpremnine od 270.000 kuna bruto.
Jedan od sindikalnih povjerenika kazao je da je u DT-u u Njemačkoj lani trebalo biti otpušteno 27.000 radnika ali su radna mjesta ipak sačuvana jer je dogovoreno skraćenje radnog vremena i smanjenje plaća za jedan posto.
Sindikalne predstavnike primio je šef kabineta njemačkog veleposlanika te im rekao da će njihove zahtjeve prenijeti veleposlaniku i njemačkoj Vladi.
Nakon razgovora, Vehar je novinarima kazao da je njemačkom veleposlanstvu izrazio zabrinutost zbog odnosa DT-a prema radnicima T-HT-a. On smatra da je prosvjed uspio "jer im je u veleposlanstvu obećano da će podržati sindikalne zahtjeve".
Radnici su prosvjedovali pod žutim kišobranima a nosili su transparente poput "Obećali ste nam svjetlu budućnost, stvarno vidimo sve zvijezde", "Mi nismo radnici druge kategorije", "Želimo ista prava kao i radnici DT-a", "HT smo gradili i mi" itd.
Hrvatski sindikat telekomunikacija (HST), drugi veliki sindikat u T-HT-u, priopćio je pak da današnji prosvjed nije organiziran radi zaštite radnika, već u promidžbene svrhe jer se u T-HT-u bliže izbori za Radničko vijeće i Povjereništvo zaštite na radu.
Prosvjedom pred njemačkim veleposlanstvom, koji nema nikakva smisla ni opravdanja, želi se privući pozornost radnika koristeći novinare i medije, ocjenjuje HST.