Ashdown je na konferenciji za novinstvo u Sarajevu kazao da je predsjedniku Ustavnog suda Mati Tadiću i ministru pravde Slobodanu Kovaču predložio uspostavu radne skupine koja bi u roku od dva do tri mjeseca trebala osmisliti novi model funkcioniranja najvišeg sudbenog tijela u zemlji.
Ashdown je također kazao da je spreman dopustiti da Ustavni sud dobije ovlasti procjene odluka Visokog predstavnika odnosno odlučivati o njihovoj ustavnosti i zakonitosti.
"Sve to treba biti dijelom procesa u kojemu BiH polako preuzima vlastitu suverenost", kazao je Ashdown.
Visoki predstavnik do sada je na temelju "bonskih ovlasti" imao neograničenu mogućnost smjenjivanja izabranih dužnosnika u BiH za koje se procijeni da "ometaju provedbu Daytonskog sporazuma" i da nameće zakone koje smatra nužnima u slučaju da to zbog političkih opstrukcija ne učini državni parlament.
Ashdown je kazao da je spreman odreći se ovog drugog dijela sadašnjih ovlasti odnosno prepustiti Ustavnom sudu da u izravnoj komunikaciji s izvršnom vlašću osigura donošenje zakona koje BiH treba.
Ustavni sud BiH bi tako preuzeo ponešto iz političkog sustava kakav je na snazi u Francuskoj gdje takva sudbena instanca vladi daje "savjetodavno mišljenje" odnosno zajedno s njom radi na pripremi zakona kako bi se osiguralo da oni budu potpuno sukladni ustavu.
Drugi važan korak koji predlože Ashdown bilo bi okončanje mandata inozemnih sudaca u državnom Ustavnom sudu.
Prema postojećim ustavnim odredbama, nema nikakvog vremenskog roka u kojemu bi valjalo okončati stanje po kojemu trećinu sastava Ustavnog suda BiH čine stranci.
Ashdown je podsjetio da su druge državne institucije poput Centralne banke već prešle u ruke domaćih vlasti a mandat sudaca Suda BiH koji dolaze iz inozemstva treba biti okončan najkasnije za pet godina.
Prepuštanje pravosudnog sustava BiH, uključujući tu i Ustavni sud, domaćim vlastima, cijeni Ashdown, važan je korak ka jačanju države i njene stabilnosti i postojećeg ustavnog uređenja.
Njegova je pretpostavka da bi se takav preustroj mogao obaviti u razdoblju od najviše dvije godine.