Državna talijanska televizija je, međutim, još jednom izvijestila da postoje sumnje u autentičnost poruke koju je na Internetu objavila skupina koja sebe naziva Organizacijom islamskog džihada.
Nakon što je Sgrena oteta prošli četvrtak 4. veljače u Bagdadu, upućen je sličan zahtjev, u kojem se tražilo povlačenje talijanskih vojnika u roku od 72 sata.
List Il Manifesto, za koji radi novinarka Sgrena, prije je javio da bi se Talijani trebali pripremiti za dugo zatočeništvo. Prema tom listu, s otmičarima je uspostavljen kontakt putem posrednika i oni rade na oslobađanju 56-godišnje ratne reporterke koja radi i za njemački tjednik Die Zeit.
Obavještajni izvori tvrde da je Sgrena živa i zdrava, no tko u stvari stoji iza njezine otmice ostaje nepoznanicom. Ne zna se ni da li otmičari pripadaju nekoj političkoj skupini ili su obično kriminalci u potrazi za novcem od otkupnine. Razne skupine, naime, često trguju žrtvama otmice.
Nakon što se prvo javila spomenuta skupina sa zahtjevom od 72-satnom krajnjem roku za povlečenje talijanskih vojnika, oglasila se i "Brigada mudžahedina u Iraku" tvrdeći da je Sgrena likvidirana zbog špijuniranja.
Još jedna novinarka, Florence Aubenas iz francuskog Liberationa, je u rukama nepoznatih otmičara. Ona je oteta 5. siječnja zajedno sa svojim prevoditeljem Huseinom Hanunom al-Saadijem.