Šeks je podsjetio da je izmjenom Zakona o izboru članova predstavničkih tijela lokalne i područne samouprave Hrvatski sabor prihvatio njegov amandman da na lokalnim izborima pripadnici nacionalnih manjina mogu glasovati ako su upisani s prebivalištem i ako stvarno tu prebivaju.
"Sada je to nužno proširiti i na sve ostale građane. Pripremljen je nacrt prijedloga zakona koji će vrlo brzo ući u parlamentarnu proceduru", rekao je Šeks, dodavši da je svrha toga da se glasovanje omogući građanima koji stvarno prebivaju i koji nisu samo formalno upisani.
Kako je rekao Šeks, to znači, primjerice za Vukovar, Knin, Dvor na Uni, ali i druga mjesta, da na temelju zakona koji treba biti donijet, MUP treba provjeriti da li oni građani koji su upisani s prebivalištem u nekom mjestu doista tamo i prebivaju.
Sada bi trebalo napraviti popis prema prebivalištu. Ako neka osoba ne živi tamo gdje joj je upisano prebivalište, Državni ured za upravu bi ga trebao skinuti s popisa prebivališta i popisa birača, rekao je Šeks.
Govoreći o stavu predsjednika Stjepana Mesića o tome da Hrvatima iz BiH treba ukinuti pravo glasovanja na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, Šeks je rekao da, iako je Ustav RH mijenjan četiri puta, nikada nije dovedena u pitanje ta odredba.
Treba provesti široku javnu raspravu o tom pitanju i odmjeriti sve argumente za i protiv biračkog prava hrvatskih državljana koji ne žive u Hrvatskoj, rekao je Šeks.
Naglasio je također da se brka pojam hrvatskog naroda u BiH i pravo pojedinca s dvojnim državljanstvom koji, kao građanin Hrvatske, ima pravo glasa.
Šeks je najavio i promjene nekih odredaba Zakona o izboru predsjednika Republike.
"Sad ima vremena da se ukine odredba članka 14. koja nalaže medijima obvezu praćenja predsjedničke kampanje i odredba koja na sam dan izbora do 24 sata nalaže izbornu šutnju", rekao je Šeks. Dodao je da je već napravljen nacrt tog zakonskog prijedloga, kao i nacrt zakona o stalnom Državnom izbornom povjerenstvu za sve izbore u Hrvatskoj, ali da nisu išli u proceduru pred ove izbore da ne bi dobile politički prizvuk.