Euro je u takvom ozračju oslabio prema dolaru za 0,15 posto, na 1,3674 dolara.
Jedinstvena europska valuta prema jenu se zadržala oko 142,58 jena, nedaleko najviše razine u pet godina od 142,90 jena, na koju se popela prošloga tjedna.
Dolar je pak i prema jenu ojačao 0,2 posto, pa se njime trgovalo po 104,31 jen. Drži se tako nedaleko najviše razine u pet godina od 104,64 jena, zabilježene u petak.
Većina financijskih tržišta u svijetu neće raditi u srijedu, na Božić, a mnoga će ostati zatvorena i u četvrtak.
Danas su u fokusu bili najnoviji američki gospodarski pokazatelji, koji dodatno učvrššćuju optimizam da je najveće svjetsko gospodarstvo na putu čvrstog oporavka, uz prigušenu inflaciju. Osobna potrošnja u SAD-u u studenome je zabilježila najsnažniji rast od lipnja, dok je jedno istraživanje pokazalo da je povjerenje tamošnjih potrošača na kraju godine dosegnulo najvišu razinu u pet mjeseci.
"Američki gospodarski pokazatelji bili su dovoljno snažni da bi dolar iz njih crpio podršku prema kraju godine, te da uvjere ulagače da će američka središnja banka Fed nastaviti smanjivati poticaje", kazao je Michael Sneyd, valutni strateg u banci BNP Paribas.
Aludirao je pritom na Fedovo smanjenje mjesečnih kupovina obveznica u sklopu programa kvantitativnog ublažavanja.
Tržišta će od sada budno pratiti hoće li američko gospodarstvo biti dovoljno snažno da Fedu omogući nastavak smanjenja monetarnih poticaja u 2014. godini. U najbližem roku, odnosno do novogodišnjih praznika, teško će, međutim, pronalaziti nove poticaje.