Otvoreno pismo direktoru HRT-a Goranu Radmanu potpisali su dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić te pročelnik Odjela novinarstva Ilija Musa ističući da su Hrvati u BiH suočeni s medijskim mrakom.
"Trenutačna situacija na javnim radiotelevizijskim emiterima u BiH takva je da se nameće 'miks-jezik', a nemamo mogućnost ni artikuliranja radiotelevizijskog programa koji bi zadovoljio interese hrvatskog naroda i koji bi se emitirao na hrvatskom jeziku, ni na državnoj, niti na entitetskoj razini, pa smo u tom smislu medijski zakinuti", stoji u otvorenome pismu koje je upućeno na adresu ravnateljstva HRT-a u BiH.
Istaknuto je da bi zbog medijske ugroženosti Hrvata u BiH takva odluka o ukidanju dopisništava mogla rezultirati dalekosežnim negativnim posljedicama. Dekan Tomić i pročelnik Musa apelirali su na ravnateljstvo HRT-a da preispita svoju odluku te na taj način 'omogući i unaprijedi daljnji rad dopisništava HRT-a u Mostaru i Sarajevu'.
U pismu se navodi kako se očekivalo da će upravo HRT omogućiti nužnu medijsku zaštitu, koja je, između ostaloga ustavna obveza Republike Hrvatske o osobitoj skrbi i zaštiti Hrvata izvan domovine.
"HRT u Bosni i Hercegovini poima se kao jedini radiotelevizijski sustav na kojemu se mogu dobiti potpune i objektivne informacije o trenutačnom položaju Hrvata u BiH na hrvatskom jeziku", dodaje se u otvorenom pismu.
Uprava HRT-a nedavno je, u sklopu racionalizacije poslovanja, odlučila zatvoriti dva dopisništva sa sjedištem u Mostaru i Sarajevu gdje je radilo 20-ak djelatnika.
Umjesto njih područje BiH pokrivat će dvoje novinara koji će istodobno biti i kamermani te montirati priloge koji će se emitirati u programu HRT-a.