U izjavi za medije u Mostaru o susretima u ponedjeljak u Washingtonu, zastupnik Stier je naveo da su on i Picula kao predstavnici Europskog parlamenta govorili o Hrvatskoj kao novoj članici EU i njezinom odnosu prema jugoistočnoj Europi s posebnim naglaskom na BiH i položaj tamošnjih Hrvata.
"BiH je suočena s dvije velike prijetnje. Jedna je separatizam, o čemu nismo morali posebno govoriti u Washingtonu jer im je to jako dobro poznato, a druga je centralizam. Objasnili smo zašto su centralističke i unitarističke snage jednako opasne za europski i euroatlantski put kao i separatističke", rekao je Stier. Po njegovim riječima unitaristička politika se najviše odražava na položaj Hrvata, ali i BiH.
Pojasnio je to na temelju pregovora oko izbora članova BiH Predsjedništva i Doma naroda koji se vode s predstavnicima Europske komisije navodeći da bošnjačke stranke nisu pokazale spremnost odustati od manipuliranja s izborom Hrvata u vlast.
"Jedna zemlja s tri konstitutivna naroda i koja želi jednakost sva tri naroda i svih građana jedino na načelima federalizma može uspješno fuinkcionirati. To negiraju snage centralizma koje su se pokazale i nakon sastanaka s predstavnicima Europske komisije. Iako su načelno prihvatili točke o tome iz Bruxellesa, čim su se vratile u Sarajevo vidjeli smo da su to počele minirati", istaknuo je Stier.
Situaciju u BiH je sugovornicima u Washingtonu usporedio s Belgijom. Pri tome je istaknuo da ne pada na pamet Flamancima koji čine 60 posto pučanstva da biraju predstavnike Valonaca.
"To oni ne čine jer bi to bio kraj Belgije. Upravo to se događa danas u Federaciji BiH gdje jedan narod drugome bira predstavnike i to je ključni problem iz kojega proizlazi nemogućnost funkcioniranja", istaknuo je Stier.
Pojasnio je kako je Picula upozorio da je BiH disfunkcionalna upravo stoga što se nastoji izbjeći demokratske mehanizme odlučivanja.