ZAGREB - Hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu rade u interesu RH i nisu tamo radi osobnih interesa, a premijer Zoran Milanović trebao bi više surađivati s njima, izjavila je u petak u Zagrebu zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica HSP-a dr. Ante Starčevića Ruža Tomašić. "Mi nismo tamo radi osobnih interesa", nego radi hrvatskih, "i ako je premijeru stalo do RH i do toga da Hrvatska ostvari neke svoje interese u Europskoj uniji kroz nas, onda treba više surađivati s nama", istaknula je Tomašić na tiskovnoj konferenciji u svom zagrebačkom uredu. Izrazila je žaljenje zbog toga što premijer Zoran Milanović ne poziva hrvatske zastupnike u EP-u na razgovore u vrijeme kada treba lobirati za Hrvatsku.
BRUXELLES - Realni dohodak po zaposlenom u poljoprvredi u 28 zemalja članica pao je ove godine za prosječno 1,3 posto u 28 zemalja članica, a Hrvatska je među četiri zemlje u kojoj je pad prihoda najviši, proizlazi iz podataka koje je u petak objavio Eurostat. Najveći pad po zaposlenom radniku u poljoprivredi tijekom ove godine zabilježen je u Estoniji, - 17,2 posto, slijedi Francuska s - 16,4 posto, Hrvatska s - 16,2 posto i Njemačka s - 10 posto. Realni dohodak po zaposlenom u poljoprivredi porastao je u 15 zemalja članica, a pad je zabilježen uz 13 država. Najveći rast dohotka imala je Nizozemska + 14,6 posto, Rumunjskoj +11,4 posto, Španjolskoj +10 posto i Italiji 8,9 posto.
SARAJEVO - Sud Bosne i Hercegovine u petak je u ponovljenom suđenju dvojici bivših pripadnika vojske bosanskih Srba optuženima za ratne zločine izrekao nove zatvorske kazne koje su za po četiri i pol godine niže od onih na koje su bili osuđeni ranije kada ih se procesuiralo po Kaznenom zakonu BiH iz 2003. godine. Braća Goran i Zoran Damjanović 2007. godine su pravomoćno proglašeni krivima za zlostavljanje zatočenih Bošnjaka u okolici Sarajeva a u petak su im izrečene nove kazne od šest i pol odnosno šest godina zatvora.
ZAGREB - Nedavni događaji u Hrvatskoj i Škotskoj pokazuju otvorene podjele između zapadne i istočne Europe oko istospolnih brakova, jer dok su neke zapadne zemlje odobrile homoseksualne brakove uz veliku potporu javnosti, ostale države na starome kontinentu velikom su se većinom usprotivile takvim zakonima, objavio je u petak istraživački centar Pew. Hrvatski birači su na referendumu 1. prosinca sa 66 posto glasova usvojili ustavni amandman koji brak definira kao zajednicu muškarca i žene. Istovremeno, škotska vlada je na putu da se priključi engleskoj i velškoj vladi koje su ranije ove godine legalizirale istospolne brakove.
MOSKVA - Ruski istražitelji dali su naznake da strani aktivisti suočeni sa suđenjem zbog prosvjeda protiv naftnih bušotina na Arktiku ne mogu napustiti zemlju, što znači da se neće vratiti kući za Božić unatoč odluci međunarodnog suda, priopćio je Greenpeace u petak. Dvadesetšest stranaca iz 17 zemalja bilo je među 30 uhićenih ljudi na Greenpeaceovom ledolomcu Arctic Sunriseu nakon što su se u rujnu pokušali popeti na rusku naftnu platformu u Arktičkom moru u znak prosvjeda protiv naftnih bušotina na ekološki osjetljivom području.
LJUBLJANA - Slovenski socijalni klub konoplja (SKSK) u mjesec je dana akcije prikupio 10.800 potpisa potpore za prijedlog zakona kojim bi se legalizirala uporaba konoplje, marihuane i njihovih derivata za "samoliječenje" nekih teških bolesti. Pozivajući se na neke druge zemlje koje su dopustile slično liječenje, pobornici legalizacije marihuane u Sloveniji sada namjeravaju svoju peticiju poslati u parlament.
ANKARA - Progon Armenaca u vrijeme Otomanskog Carstva bio je "neljudski", ocijenio je turski ministar vanjskih poslova u prigodi posjeta Erevanu u četvrtak, pozivajući da se ustanovi "pravedno sjećanje" na taj događaj koji njegova zemlja ne želi priznati genocidom. "Mislim da je taj val progona u vrijeme vladavine Ittihatcija (mladoturski nacionalistički pokret) bio sasvim pogrješan. To što su oni činili bilo je pogrješno i nehumano", rekao je Davutoglu turskim novinarima koji su bili u njegovoj pratnji, kako u petak prenose mediji.
PRETORIJA - Deseci tisuća stanovnika Južnoafričke Republike u petak su se naguravali, a neki su probili policijsku barijeru ispred zgrade sjedišta vlade u Pretoriji, kako bi vidjeli izloženo tijelo Nelsona Mandele i osobno se od njega oprostili zadnjega dana odavanja počasti velikome državniku i borcu protiv apartheida. Ne možemo jamčiti da će baš svi koji čekaju u redovima uspjeti stići do zgrade sjedišta vlade, stoji u priopćenju vlade. Procjenjuje se da se ondje trenutačno nalazi oko 50.000 ljudi.
JOHANNESBURG - Vlada Južnoafričke Republike u petak se službeno ispričala zajednici gluhonijemih osoba nakon skandala na svečanoj komemoraciji Nelsonu Mandeli na kojoj je nestručni tumač doslovno unakazio prijevod na znakovni jezik. "Iskreno se ispričavamo zajednici gluhonijemih i svim Južnoafrikancisma koji su se možda osjetili uvrijeđenima", rekao je ministar kulture Paul Mashatile. Najavio je da će se "vjerojatno početkom iduće godine" održati glasovanje o zakonu kojim bi se uredila ta profesija "kako se takvi incidenti više ne bi događali".
SARAJEVO - Privatna američka tvrtka "Howell Machine" preuzet će upravljanje tvornicama s područja Federacije Bosne i Hercegovine koje proizvode streljivo i različitu vojnu opremu a u Sarajevu je u petak potpisan memorandum o razumijevanju između te tvrtke i entitetske vlade. Uz premijera federacije BiH Nermina Nikšića dokument kojim je definirano strateško partnerstvo potpisao je i David Howell, vlasnik američka tvrtke sa sjedištem u državi Idaho koja se bavi proizvodnjom, razvojem i prometom naoružanja te vojne opreme.
ZAGREB/BUKUREŠT - Rumunjski parlament usvojio je ovaj tjedan zakon koji će visokim državnim dužnosnicima, parlamentarcima i odvjetnicima omogućiti "superimunitet" od progona za korupciju, otvoreno prekršivši europske i međunarodne sporazume, prenose europski mediji. Amandmani na kazneni zakon, izglasovani u utorak bez parlamentarne rasprave, navode da predsjednik države, senatori, zastupnici donjeg doma, kao i odvjetnici više nisu "javni dužnosnici".
ZAGREB/PARIZ - Francuska je ovaj tjedan usvojila novi zakon koji će bitno proširiti ovlasti vlade za nadzor telefonskih komunikacija i interneta iako oštro prosvjeduje zbog masovnog američkog špijuniranja europskih građana. Internetske tvrtke poput Googlea, Microsofta i Facebooka, telekom operateri, poslodavci (MEDEF) i sama francuska agencija za zaštitu podataka Cnil oštro su prosvjedovali protiv novog zakona, koji je u utorak dobio konačno odobrenje Senata, a da bi stupio na snagu mora ga još potpisati predsjednik Francois Hollande.