Iranski ministar nafte Bidžan Zanganeh imenovao je sedam kompanija - francuski Total, nizozemski Royal Shell, talijanski Eni, norveški Statoil, britanski BP i američke Exxon Mobil i ConocoPhillips.
Iran ima četvrte po veličini dokazane rezerve nafte u svijetu i najveće dokazane rezerve prirodnog plina koje čine oko 18 posto globalnih rezervi.
Nakon nacionalizacije u vrijeme Islamske revolucije 1979., naftne kompanije izbačene su iz zemlje. Iranski udio u svjetskoj proizvodnji nafte pao je do 1997. ispod razine od 40 posto, s 55 posto koliko je iznosio 70-ih godina prošlog stoljeća. Iranska proizvodnja plina ostala je zanemariva.
Naftne kompanije iz cijelog svijeta vratile su se u zemlju 90-ih godina a Zanganeh je nadgledao njihov povratak kao ministar u reformističkoj vladi od 1997. do 2005.
Total se vratio 1997. a Shell 1999., za Zanagehova ministarskog mandata, usprkos američkim sankcijama.
Iranska proizvodnja ipak je stagnirala 2000-ih zbog rastuće međunarodne napetosti oko njegova nuklearnog programa. Učinkovitije sankcije uvedene 2012. ugušile su strane investicije i smanjile proizvodnju na 2,65 milijuna barela dnevno u studenom, s prosječno 4,3 milijuna barela dnevno u 2011.
Iran je prošlog mjeseca postigao privremeni sporazum sa šest zapadnih sila o ograničavanju nuklearnog programa prema kojem bi sankcije vezane za naftna ulaganja i trgovinu mogle biti ukinute iduće godine.
U razgovoru s novinarima na sastanku OPEC-a ministar Zanganeh rekao je da već razgovara s nekim tvrtkama, iako još ne s onima iz SAD-a.
"Nemamo nikakvih ograničenja za američke kompanije. Prije dvadeset godina ograničenja im je nametnula njihova vlada. Za provedbu projekata u Iranu nemamo nikakvih ograničenja", naglasio je.
Prema riječima neimenovanog iranskog naftnog dužnosnika, ministar Zanganeh sastat će se sutra sa čelnicima zapadnih naftnih kompanija, uključujući Eni i Shell.