Londonski FTSE pao je 0,63 posto na 6.608 bodova, frankfurtski DAX stagnirao na 9.407 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,31 posto i iznosio 4.281 bod.
Cijene dionica najvećeg britanskog trgovca na malo Tesca pale su 2,8 posto nakon što je banka HSBC snizila investicijsku preporuku za tu kompaniju. Među gubitnicima bio je i britanski Debehams, uz pad cijena dionica za 4,6 posto, nakon što mu je banka Barclays snizila rejting.
Europski maloprodajni sektor oslabio je u prosjeku 0,8 posto.
Analitičari ističu da je zabrinutost vezana za rezultate trgovaca nakon Crnog petka u Sjedinjenim Američkim Državama također nepovoljno utjecala na tržište.
Ujedno su slabi podaci iz istraživanja kompanije Markit o aktivnosti u španjolskoj industriji u studenom potkrijepili ocjene da je oporavak europskog gospodarstva prilično mlak.
"Iznenadili su razočaravajući španjolski podaci iz izvješća o indeksu menadžera nabave (PMI). Podaci su u posljednje vrijeme potpirivali nadu u preokret, ali jasno je da još nismo ušli u tu fazu. To je bilo dovoljno da se aktiviraju neki programi prodaje dionica", rekao je David Thebault iz tvrtke Global Equities.
Španjolske komunalne kompanije bile su uteg za europske burzovne indekse zbog bojazni povezanih s reformom u tom sektoru. Neočekivanim amandmanom u parlamentu ministarstvo financija povuklo je 3,6 milijardi eura namijenjenih sektoru proizvodnje električne energije, što je potaknulo sumnju u reforme i povećalo troškove za kompanije.
U prosjeku su španjolske komunalne kompanije oslabile 0,8 posto, pri čemu su cijene dionica Iberdrole, Gas Naturala i Endese oslabile 2,4 posto.
Na dulji rok uzlazni trend europskih dionica trebao bi se ipak nastaviti, procjenjuju analitičari i trgovci, obrazlažući tu pretpostavku boljim poslovnim rezultatima i monetarnim poticajima središnjih banaka.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je 0,04 posto na 15.655 bodova.