ZAGREB - Mađarska naftna kompanija MOL zatražila je od Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) da počne arbitražu protiv hrvatske vlade zbog kršenja određenih obveza i postupaka u vezi s MOL-ovim investicijama u Hrvatskoj, objavio je u utorak MOL na internetskoj stranici budimpeštanske burze. Zahtjev za arbitražu podnesen je protiv hrvatske vlade putem pravnog zastupnika, međunarodnog odvjetničkog ureda Weil, Gotshal & Manges, a u skladu s Ugovorom o energetskoj povelji, kaže se u priopćenju i dodaje kako MOL, "odavna strateški partner hrvatske vlade" i veliki ulagač u Hrvatsku, to čini "radi pokretanja pravne procedure za ostvarivanje svojih prava", iako ostaje "otvoren i za pregovore o sporu" s hrvatskom stranom.
SUBOTICA - Bunjevački Hrvati u Vojvodini strahuju da poslije istupa predsjednika Tomislava Nikolića, koji je u Subotici izjavio da Bunjevci "nisu ni Srbi ni Hrvati", mogu biti i dalje objekti nasrtaja na vlastita nacionalna uvjerenja. "Bojim se da možemo biti i dalje objekti nasrtaja na naša vlastita uvjerenja i na ono za što smo se izborili", izjavio je u utorak hrvatski publicist i politički analitičar iz Subotice Tomislav Žigmanov, komentirajući za hrvatske medije istup srbijanskog predsjednika na skupu koji je u ponedjeljak organiziralo Bunjevačko nacionalno vijeće. Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić, gostujući u ponedjeljak navečer na proslavi obljetnice pridruživanja Vojvodine Srbiji rekao je da Srbija prepoznaje Bunjevce kao autohtoni južnoslavenski narod.
KIJEV - Ukrajina je u utorak objavila da se neće pretvoriti u teren za borbu Istoka i Zapada te da će njezin predsjednik sudjelovati na summitu Europske unije i ondje objasniti zašto odustaje od sporazuma o slobodnoj trgovini, u zamjenu za tješnju suradnju s Rusijom. Vlada predsjednika Viktora Janukoviča objavila je prošli tjedan da odustaje od plana potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini s EU-om što se trebalo dogoditi u petak na summitu EU-a u Vilniusu. Time je iznenadila EU-ovo čelništvo i potaknula velike proeuropske demonstracije u zemlji. Sporazum iz Vilniusa označio bi konačan zaokret Kijeva prema Zapadu, a od Moskve koja Ukrajinu smatra dijelom svoje gospodarske i političke sfere. Azarov je još rekao kako će početkom prosinca Ukrajina početi konzultacije o stvaranju smjernica za ponovnu uspostavu bliskih odnosa s Moskvom. Po njegovim riječima, odluka o okretanju prema Rusiji donesena je isključivo kao ekonomska nužnost. Rusija je najveći pojedinačni trgovinski partner Ukrajine koja je u velikim dugovima i ovisna o ruskome plinu, za koji plaća, tvrdi, nerazumno visoku cijenu.
TRST - Prigodom sastanka talijanskog premijera Enrica Letta i ruskog predsjednika Vladimira Putina u utorak u Trstu talijanske i ruske tvvrtke potpisale su niz ugovora o poslovnoj suradnji. Među 21 potpisanim ugovorom su sporazumi između talijanskih energetskih kompanija Enel i Eni s ruskim Rosneftom, Enija i prozvođača prirodnog plina Novatek a ugovore su potpisali i talijanske banke i kompanije Mediobanca, Fincantieri i proizvođač automobilskih guma Pirelli. Letta i Putin razgovarali su i o "jačanju političkog partnerstva" između dvije zemlje, kako je rekao Letta na konferenciji za tisak istaknuvši dogovor o ublažavanju uvjeta ruskim građanima za dobivanje turističkih viza za Italiju. Jačanje prava u civlinom društvu također je bilo na dnevnom redu a tim će se pitanjem baviti i kada Italija preuzme predsjedanje Europskom unijom u drugoj polovici 2014. godine, dodao je Letta.
KAIRO - Egipatska policija vodenim je topovima u utorak kraj ministarstva unutrašnjih poslova rastjerala desetke prosvjednika jer su se usprotivili novom zakonu koji ograničava pravo na prosvjed. Prosvjednici su se okupili ispred novinarskog sindikata na komemoraciji liberalnom aktivistu koji je prije dvije godine poginuo u sukobima s policijom. Suprotstavili su se u nedjelju donesenom zakonu koji zabranjuje prosvjede bez policijskog dopuštenja. Skupine za zaštitu ljudskih prava osudile su taj zakon kao snažan udarac slobodi u Egiptu, arapskoj zemlji s najviše stanovnika i američkom savezniku koji je od pada predsjednika Hosnija Mubaraka 2011. u stalnim političkim previranjima. Po tom zakonu, prosvjedi uz vjerska okupljališta zabranjeni su, a ministarstvo unutarnjih poslova ima pravo zabraniti svaki javni skup više od deset osoba.
NEW YORK - Odbor Opće supštine Ujedinjenih naroda u utorak je pozvao na prestanak pretjeranog elektroničkog nadzora i izrazio zabrinutost zbog štete koju bi takav nadzor, koji uključuje špijuniranje u stranim državama i masovno prikupljanje osobnih podataka, mogao imati po ljudska prava. Treći odbor Opće skupštine UN-a, koji se bavi pitanjima ljudskih prava, usvojio je konsenzusom nacrt rezolucije koji su pripremili Njemačka i Brazil. Očekuje se da 193-ročlana skupština o njemu glasuje idućeg mjeseca. SAD, Velika Britanija, Australija, Kanada i Novi Zeland, poznati kao savez za nadzor Petero očiju, podržali su nacrt nakon što je ublažen tekst rezolucije koji je prvotno sugerirao da bi špijuniranje u inozemstvu moglo predstavljati kršenje ljudskih prava.