Sjetva pšenice obavljena je u optimalnim agro rokovima, dobro se razvija, no više temperature i vlažno vrijeme pogodovalo je razvoju insekata koji se moraju suzbijati pa to dodatno poskupljuje proizvodnju, ističe Ernest Nad, voditelj Odjela za poljoprivredu u osječkoj Županijskoj komori.
Procjenjuje se da je ove godine u Hrvatskoj pšenicom zasijano oko 140.000 hektara, dok je nekoliko godina unazad u Hrvatskoj pšenica sijana na 180.000 do 200.000 hektara.
Po riječima Mate Brlošića, predsjednika Hrvatske poljoprivredne komore, u Osječko-baranjskoj županiji ove je godine proizvedeno oko 300.000 tona pšenice.
Ovogodišnji prinos pšenice niži je od prošlogodišnjeg, prosječno iznosi oko pet tona po hektaru, dok je lani iznosio oko šest tona po hektaru.
Brlošić ističe veliki problem proizvođača pšenice koji se odnosi na izrazitu nisku otkupnu cijenu od 1,05 kuna po kilogramu koja je najniža u Europi. Problem je što su hrvatski proizvođači pšenicu prisiljeni prodavati odmah nakon žetve jer su u teškoj financijskoj situaciji, napominje Brlošić.