U Hrvatskoj se voćarska proizvodnja odvija na nešto više od 27.000 hektara s proizvodnjom oko 140.000 tona, a najzastupljenije vrste su mandarine (37 posto), jabuke (32 posto) i šljive (11 posto).
Na sastanku su, kako se navodi u priopćenju, istaknuti problemi tog sektoru poput nedostatne proizvodnje za potrebe hrvatskog tržišta, neuređena infrastruktura i nedostatni skladišni kapaciteti, nekonkurentnost na tržištu i neorganiziranost proizvođača te visoki ulazni troškovi.
S druge strane, sektoru se nude brojne prednosti ulaskom Hrvatske u EU.
Predstavnicima Savjeta izložene su mogućnosti koje pružaju Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EAFRD) i Europski fond za jamstva (EAGF) iz kojeg se mogu povući sredstva za brojne aktivnosti.
Pretpostavka za iskorištavanje tih sredstava je osnivanje proizvođačkih grupa i organizacija koje predstavljaju najvažniji iskorak za podizanje i postizanje konkurentnosti, ali i temelj za bolju organizaciju i zajednički nastup na tržištu u cilju unapređenja proizvodnje u sektoru voća, ističe se u priopćenju.
Na Savjetu je zaključeno kako je potrebno raditi na konkurentnosti koja donosi stabiliziranje cijena, koncentraciju proizvodnje, snižavanje troškova proizvodnje, povezanost, te planiranje proizvodnje prilagođene potrebama tržišta.
Članovi Savjeta su izrazili želju za aktivnim uključivanjem i sudjelovanjem u daljnjim aktivnostima i radu Savjeta te dali niz konkretnih primjera i savjeta u kojem smjeru bi se problematika trebala rješavati, naglašavaju iz Ministarstva poljoprivrede.
U rad Savjeta imenovani su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske voćarske zajednice, Nacionalne veletržnice Zagreb, Udruge hrvatskih tržnica, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku te tvrtki Konzum, Plodine, Eurovoće Donji Miholjac, Plodovi Fructus Donji Miholjac i Fragaria Zagreb.