Na sjednici Savjeta, koja je održana jučer, raspravljalo se o aktualnom stanju u sektoru svinjogojstva, a predstavljene su i aktivnosti Ministarstva poljoprivrede u cilju olakšavanja planiranja proizvodnje, smanjenja administrativnih barijera i olakšavanja dobivanja financijskih sredstava kako bi poljoprivrednici mogli što lakše realizirati svoje projekte.
Neke od kratkoročnih mjera predložene za poboljšanje stanja u sektoru su provođenje natječaja za dodjelu poljoprivrednog zemljišta, korištenje dostupnih programa kreditiranja HBOR-a, osiguranje povoljnih uvjeta nabavke sjemena i umjetnog gnojiva od strane proizvođača inputa.
Dugoročne mjere pak uključuju organiziraniji pristup tržištu razvojem proizvođačkih organizacija, razvoj novih proizvoda veće dodane vrijednosti, jačanje marketinga, povećanje inovativnosti i ulaganja u razvoj, poboljšanje i održavanje genetske kvalitete stoke te poseban pristup mladim poljoprivrednicima, navodi se u priopćenju.
Članovi Savjeta, kako se ističe, očekuju da se mjere počnu primjenjivati u što je skorijem vremenu kako bi se poboljšalo stanje u sektoru.
Dogovorene su i aktivnosti vezane uz posebne sastanke s predstavnicima Uprave veterinarstva i sigurnosti hrane po pitanju suzbijanja bolesti Aujeszkog i primjenom odredbi o dobrobiti životinja u uzgoju svinja.
U Savjet su imenovani predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Središnjeg saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, Hrvatske poljoprivredne agencije, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske veterinarske komore, te tvrtki Žito, Belje, GIU Croatiastočar, PIK Vrbovec, Ravlić UTD, Mesna industrija - Vajda, Mesna industrija Braća Pivac.