FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 21,30 sati

Autor: jnah
ZAGREB, 12. studenog 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 21,30 sati:

VUKOVAR

Stožer za obranu hrvatskog Vukovara najavio je večeras da će podnijeti tužbu protiv policije zbog prekomjerne uporabe sile i nanošenja teške ozljede Darku Pajčiću, koji je danas razbio dvojezičnu ploču na zgradi vukovarske Policijske postaje. "Netko u odori hrvatske policije brutalno je pretukao hrvatskog branitelja Darka Pajčića, koji je zadobio frakturu lubanje i izljev krvi u mozak i možda i ne preživi", rekao je predsjednik Stožera Tomislav Josić na konferenciji za novinare, a član Stožera Franjo Šoljić je ustvrdio da policajci Pajčiću nisu pružili pomoć, "a kada mu slučajni prolazinici pokušaju pomoći, to im se ne dozvoljava već bivaju privedeni". "Zorane Milanoviću, Ivo Josipoviću, Ranko Ostojiću na duši imate branitelja, još jednog. Za ovo ste direktno krivci vi. Čujte vi egzekutori s Pantovčaka i iz Banskih dvora i u ministarskim foteljama, ne prihvaćavamo ovu vašu objavu rata. Želite kaos, a nećete ga dobiti. Nećete svoja zlodjela uspjeti podvaliti bilo kome, a najmanje nama", poručio je Josić. Šoljić je pozvao ministra unutarnjih poslova, ravnatelja policije, načelnika Policijske uprave vukovarsko-srijemske i Policijske postaje Vukovar da daju ostavke, zapitavši "kako se može dogoditi da zbog jedne dvopismene ploče padne hrvatska krv?" Novinarima se obratio i Antun Čulina, koji se u vrijeme razbijanja ploče slučajno zatekao na mjestu događaja te pokušao pružiti pomoć ozlijeđenom Darku Pajčiću, ali ga je policija privela, te kasnije pustila. Ispričao je da je vozeći automobil vidio pred policijskom postajom čovjeka kako leži ozlijeđen te mu je pokušao pomoći. "Čovjeku sam išao pomoći ne znajući tko je. Htio sam samo pomoći unesrećenom, a na kraju se me priveli zbog, kako su mi rekli, napada na službenu osobu", rekao je.

ZAGREB

Danas uhićeni predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević večeras je oko 18 sati snimljen kako u pratnji policijskih istražitelja dolazi u sjedište HGK u središtu Zagreba. Vidošević je, kako se neslužbeno doznaje, danas uhićen zbog sumnje da je upleten u slučaj Remorker, odnosno da je povezan s izvlačenjem novca iz institucije koju je vodio punih 18 godina. Iako policija i tužiteljstvo ne žele službeno govoriti o ovom slučaju, iz izvora bliskih istrazi doznaje se da su tijekom dana obavljene pretrage Vidoševićevog ureda i kuće na Gornjem prekrižju ispred koje su snimljeni policijski istražitelji. Jedino je Komora službeno potvrdila da se "istražne radnje" provode nad Vidoševićem, ali i voditeljicom Službe za financijsko - računovodstvene poslove HGK Josipom Mladinov. Slučaj Remorker pokrenulo je Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu. Sredinom listopada uhićena je Vidoševićeva suradnica Zdenka Peternel, osumnjičena da je od 32 milijuna kuna izvučenih iz HGK čak 28 milijuna zadržala za sebe. Medji su nagađali da je ona u svom iskazu teretila Vidoševića, no to je danas demantirao njezin odvjetnik. "Zdenka Peternel, nakon što je prvi puta iznosila obranu prilikom uhićenja, od dana 16. listopada 2013. svoju obranu nije dopunjavala te time nije mogla učiniti ono što joj mediji neutemeljeno stavljaju na dušu", ističe njen odvjetnik Davorin Budin. Uz Peternel, pritvoren je bio i dugogodišnji suradnik Komore na marketinškim projektima Davor Komerički, za kojega se također nagađa da bi mogao biti "izvor" što je Vidoševića povezao sa slučajem Remorker, a mediji večeras objavljuju neslužbene inforamcije da je Komerički potvrdio ono što je priznao Igor Premilovac, koji je jedini bio ostao na slobodi. Premilovac je rekao da je preko fiktivnih tvrtki i računa u inozemstvu izvlačio novac koji je umanjen za proviziju predavao Zdenki Peternel, a Komerički je, navodno, naveo i Vidoševića.

ZAGREB

Dio saborskih zastupnika danas je bio složan u ocjeni kako treba "institucijama pustiti da rade svoj posao" kada je riječ o uhićenju predsjednika Hrvatske gospodarske komore Nadana Vidoševića, dok zastupnici iz redova HDZ-a čiji je Vidošević bio član do predsjedničke kampanje 2010. nisu bili voljni davati komentare. "Pravne institucije, DORH i Uskok rade svoj posao, nadam se kako treba", rekao je HDSSB-ov Josip Salapić novinarima u Saboru. Napomenuo je da HDSSB-ovci žele kroz ustavne promjene uvesti i odredbu po kojoj oni koji obnašaju važne dužnosti u državi, a raspolažu velikim novcem, trebaju biti odgovorni za svoje ponašanje i postupke. "Trebaju u svim institucijama, ne samo u HGK, političari ili oni koji su na funkcije došli politikom odgovarati za svoje postupke", naglasio je Salapić. "Pustimo zaista da institucije odrade posao do kraja, makar je to već otrcana faza", poručila je i nezavisna zastupnica Jadranka Kosor. Za Laburista Dragutina Lesara slučaj Vidošević je samo dokaz da pitanje korupcije nije riješeno samo "velikim slučajem Sanader". "Ima jako puno posla još kod tijela koja se time bave", ocijenio je Lesar dodavši da mu je indikativna činjenica da je u Saboru zastala bilo kakva aktivnost oko borbe protiv korupcije.

ZAGREB

Hrvatski premijer Zoran Milanović, koji je sudjelovao na konferenciji europskih čelnika nezaposlenosti mladih u Parizu, nije htio detaljnije komentirati uhićenje čelnika Hrvatske gospodarske komore Nadana Vidošovića, kazavši da su optužbe teške i da ih treba dokazati na sudu. "Mogu komentirati, ali nema smisla da komentiram jer nisam vidio uhidbene dokumente, nisam vidio dokumente u istrazi i o tome znam iz medija. Kao što vidite naša vlada nema puna usta borbe protiv korupcije, jer svi koji puno o tome galame, a zna se koji su to bili, u pravilu su najsumnjiviji", rekao je Milanović novinarima nakon završetka konferencije u Parizu. Milanović je dodao da neće poručiti "neka institucije rade svoj posao, a zna se i tko je to govorio. Optužbe su teške i treba ih dokazati na sudu i mogu se ograničiti na komentar da je to sve skupa zabrinjavajuće, bez ikakvog zaključka".

ZAGREB

Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS) Ivica Babić izjavio je nakon današnje runde pregovora da prekosutra, u četvrtak, očekuje parafiranje novog kolektivnog ugovora za zdravstvo, a nakon toga će parafirani tekst predstavi skupštini HLS-a koja će donijeti konačnu odluku o potpisivanju ugovora ili nastavku štrajka liječnika, koji traje već 56 dana. Čelnici sva tri reprezentativna sindikata u zdravstvu od Ministarstva zdravlja trebali bi dobili "čistopis" novog kolektivnog ugovora, rekao je Babić Hini ne želeći otkriti nikakve detalje dogovora jer, kaže, ne želi narušavati "pozitivnu atmosferu". Za sutra je predviđena stanka u pregovorima kako bi sindikalci razmotrili predloženi tekst. Nastavak pregovora je u četvrtak u 10 sati, kada Babić očekuje i parafiranje ugovora. Upitan za akciju prikupljanja i "kuvertiranja" liječničkih otkaza na terenu, rekao je da se s tim još nije počelo "jer se čeka čistopis", pa će se onda odlučiti hoće li se krenuti u akciju. Čelnica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Anica Prašnjak odbila je špekulirati o parafiranju novog kolektivnog ugovora u četvrtak dok prijedlog novog kolektivnog ugovora "ne dobiju od Ministarstva crno na bijelom".

ZAGREB

Saborski Odbor za ravnopravnost spolova danas nije prihvatio (s dva glasa 'za' i pet 'protiv') zaključak o podnošenju Ustavnom sudu zahtjeva za ocjenom ustavnosti odluke Hrvatskog sabora o raspisivanju državnog referenduma o braku. Zaključak koji je na temelju prošlotjednog zahtjeva LGBT udruga da se zaustavi raspisivanje referenduma o ustavnoj definiciji braka kao zajednice muškarca i žene, predložila predsjednica Odbora laburistica Nansi Tireli, osim nje podržala je i HNS-ovka Sonja Koenig, dok su SDP-ovci bili protiv. "Po mom dubokom uvjerenju referendumsko pitanje Inicijative U ime obitelji je nerazumno, nehumano, protuustavno, opasno, neopravdano i diskriminatorno", ocijenila je Koenig. U Hrvatskoj su se, kazala je, o toj temi već izjasnili svi – i vladine i nevladine organizacije i vjerske zajednice, no svoje mišljenje jedino još nije iznio Ustavni sud. "Prema ustavnom zakonu o Ustavnom sudu ocjenu ustavnosti može, među ostalima pokrenuti i radno tijelo Sabora, a Odbor za ravnopravnost spolova jeste radno tijelo te mislim da je naša dužnost i obveza da o ovoj temi kažemo svoj stav i zatražimo od Ustavnog suda da što prije i hitnije iznese svoj stav", naglasila je Koenig. SDP-ova članica Melita Mulić odgovorila je da Odbor kao matično radno tijelo u kontekstu rodne ravnopravnosti ne smije derogirati odluku Hrvatskog sabora niti ustavni zakon o Ustavnom sudu koji kaže da je jedino Sabor za to ovlašteno tijelo.

ZAGREB

HDZ-ov član saborskog Odbora za financije Goran Marić optužio je danas Vladu da je u izmjene Zakona o državnoj reviziji krenula samo kako bi smijenila glavnoga državnog revizora Ivana Klešića. Marić je to izjavio na sjednici Odbora, koji je danas većinom glasova u prvom čitanju podržao Vladin prijedlog izmjena Zakona o financijskoj odgovornosti. Podsjetio je da je u nacrtu tog prijedloga, o kojem je provedena javna rasprava, bilo predviđeno osnivanje Odbora za fiskalnu politiku kao samostalnog tijela, u sklupu saborskog odbora. Takve odredbe u tekstu koji je došao pred Sabor nema, a umjesto toga je predviđeno da Odbor za fiskalnu politiku djeluje u okviru Državnog ureda za reviziju, za što je nužno izmijeniti i Zakon o državnoj reviziji. Takvu odredbu Marić je nazvao sablažnjivom, protivnom struci, razumu i Ustavu. Na objašnjenja načelnice sektora za državni proračun u državnoj riznici Ivane Jakir Bajo da se od prvotnog prijedloga odustalo jer su Vladin Ured za zakonodavstvo i Ministarstvo uprave upozorili da se saborsko radno tijelo ne može osnovati zakonom, nego samo saborskim poslovnikom, Marić je uzvratio citirajući negativno mišljenje istog ministarstva na prijedlog da se taj odbor osnuje pri državnoj reviziji.

ZAGREB

Sabor će sutra započeti novu, 10. sjednicu, koja bi neprekinuto trebala trajati do ustavne stanke u zasjedanju, 15. prosinca. Pred zastupnicima je za sada 60-ak točaka, a očekuje se da će iz Vlade u saborsku proceduru uskoro stići i prijedlog rebalansa državnog proračuna za ovu te prijedlog proračuna za sljedeću godinu. Prije ustavne stanke, Sabor bi trebao raspraviti i donijeti i ustavne promjene kojima bi se onemogućilo zastarijevanje kaznenih djela teškog ubojstva. Uz taj prijedlog, radnoj skupini za izradu nacrta ustavnih promjena pristiglo je još više od 30 prijedloga za izmjenu i dopunu različitih ustavnih odredbi, oko kojih će parlamentarne stranke pokušati naći konsenzus. Sjednica će, kao i obično, početi aktualnim prijepodnevom, tijekom kojega će članovi Vlade odgovarati na zastupnička pitanja.

ZAGREB

Pacijenti i privatnici u zdravstvu postali su taoci diskriminirajućih zakona kojima se pacijentima, na trošak Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), omogućuje liječenje u inozemstvu, ali ne i u hrvatskim privatnim ustanovama, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP). Nakon donošenja novog Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju krajem lipnja ove godine, hrvatski osiguranici mogu otići liječiti se u druge države EU ako to ne mogu ostvariti u ugovorenim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, ali tu istu uslugu na isti način ne mogu obaviti u Hrvatskoj kod privatnika, upozorila je Nada Kovač, predsjednica HUP-ove Udruge privatnih poliklinika. "S obzirom na duge liste čekanja, to pacijentima automatski daje pravo da odu van i obave specijalističko-konzilijarnu zaštitu - dijagnostiku, dnevnu kirurgiju i sve specijalističke preglede, i da dobiju naknadu vrijednosti koliko ta pretraga ili postupak košta u Hrvatskoj", rekla je Kovač upitavši zašto nije omogućeno da se to isto obavi u hrvatskim privatnim poliklinikama. Daje se novac iz vlastitog proračuna stranim ustanovama, javnim i privatnim, a istovremeno se ne želi taj novac dati vlastitom gospodarstvu, vlastitim privatnim ustanovama, ustvrdila je Kovač.

SLAVONSKI BROD

Oko 500 učenika brodske Srednje medicinske škole zbog preopterećenosti stručnom praksom danas štrajkaju drugi dan, a ravnateljica te škole Katica Lujić ističe kao ne može mijenjati nastavni program, a o mogućoj promjeni rasporeda, na čemu inzistiraju učenici, znat će se nakon što svoje nalaze ministarstvu obrazovanja dostave prosvjetni inspektori koji su danas bili u školi. Učenici stručnu praksu obavljaju prijepodne, a poslijepodne pohađaju redovitu nastavu. Tako za većinu učenika koji u Slavonski Brod putuju iz okolnih mjesta radni dan počinje rano ujutro i završava kasno navečer. "Želimo da nas se rastereti. Učenici ustaju u pet sati, a kući se vraćaju oko 20 ili 21 sat. Nakon povratka kući trebali bi još i učiti. Ako ste legli u jedan ili dva sata, kako možete normalno funkcionirati. Na nastavi nas uče da imamo empatiju prema drugima, a što je s nama", kaže učenik 4. c razreda Slaven Knežević. Ravnateljica škole Katica Lujić ističe kako ne može mijenjati nastavni program. Može li se mijenjati raspored, na čemu inzistiraju i učenici, vidjet će se pošto svoje nalaze Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta dostave i prosvjetni inspektori koji su danas boravili u školi, rekla je ravnateljica.

(Hina) xjn yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙