Istaknuti su problemi u sektoru poput malih površina, nedostatne proizvodnje za potrebe hrvatskog tržišta, neuređene infrastrukture, slabe koncentracije ponude i nekonkurentnosti na tržištu, visokih ulaznih troškova i neorganiziranosti proizvođača, navodi se u priopćenju Ministarstva poljoprivrede s jučerašnje sjednice tog savjeta.
S druge strane, napominje se , sektoru se nude brojne prednosti ulaskom u Europsku niju (EU).
Predstavnicima Savjeta izložene su mogućnosti koje pružaju Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EAFRD) i Europski fond za jamstva (EAGF) iz kojeg se mogu povući sredstva za brojne aktivnosti.
Tome pridonosi i činjenica da je samo u prvih sedam mjeseci ove godine Europska komisija dala potpore u iznosu od 1,1 milijardu eura za sektor voća i povrća u EU, od toga 767 milijuna eura proizvođačkim organizacijama zemalja članica.
Pretpostavka za iskorištavanje navedenih sredstava je osnivanje proizvođačkih grupa i organizacija koje predstavljaju najvažniji iskorak za podizanje konkurentnosti, ali i temelj za bolju organizaciju i zajednički nastup na tržištu u cilju unapređenja proizvodnje u sektoru povrća i voća.
Također, naglašeno je kako je potrebno poraditi na povezivanju s turizmom, povećavanju prinosa po jedinici površine i u zaštićenim prostorima te osuvremenjivanju proizvodnje kako bi se prvenstveno postigla konkurentnost na domaćem tržištu, a zatim i na inozemnom.
Savjetu su predstavljene i aktivnosti Ministarstva poljoprivrede u cilju olakšavanja planiranja proizvodnje, smanjivanja administrativnih barijera i olakšavanja mogućnosti dobivanja financijskih sredstava.
Članovi Savjeta očekuju da se mjere počnu primjenjivati u što skorije vrijeme za poboljšanje aktualnog stanja u sektoru i pomoć poljoprivrednim proizvođačima.