Prema dolaru je tako euro oslabio 0,3 posto, na 1,3488 dolara. Prema franku je oslabio 0,2 posto, na 1,2218 franaka, nakon što se ranije nakratko spustio i do 1,2215 franaka, najniže razine od početka svibnja.
Na izrazitijem gubitku jedinstvena je europska valuta bila prema jenu, oslabivši za 0,8 posto, na 131,78 jena. Ranije se nakratko spustila i na najnižu razinu u protekla tri tjedna od 131,385 jena.
I dolar je bio na gubitku prema jenu, oslabivši za 0,6 posto, na 97,63 jena. Nakratko se bio spustio i na najnižu razinu u mjesec dana od 97,53 jena. Prema franku je dolar ostao više-manje stabilan, na oko 90,54 centima, no zadržao se blizu 90,20 centima, najniže razine od travnja 2012., na koju se spustio prošli tjedan.
Švicarski franak i jen nerijetko dobivaju na vrijednosti u nestabilnim vremenima jer im se ulagači okreću u potrazi za sigurnim utočištem za kapital dok neizvjesnosti ne budu otklonjene.
Euro je tako pritisnula najnovija u nizu politička kriza u Italiji nakon što je u subotu Silvio Berlusconi povukao svoje ministre iz vlade i pozvao na prijevremene izbore, samo sedam mjeseci nakon prošlih parlamentarnih izbora.
Premijer Enrico Letta tražit će glasovanje o povjerenju vladi, najvjerojatnije u srijedu.
Stratezi kažu da će veći pad eura prema dolaru zasad ipak kočiti kupnje eura uobičajene na samom kraju mjeseca i tromjesečja, ali i slabljenje dolara zbog približavanja roka za donošenje proračuna. Postizanjem dogovora otklonila bi se postojeća politička pat-pozicija i spriječila paraliza rada saveznih američkih vlasti, čega se pribojavaju tržišni sudionici.
"Danas ulagači više zaziru od rizičnih ulaganja zbog pomalo nezgodne kombinacije američkih i talijanskih problema. To je pak pozitivno za jen, franak i funtu", kazao je čelnik valutne analize u banci Danske Arne Lohmann Rasmussen.