Tako je FAO-v indeks koji mjeri kretanje cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao u rujnu jedan posto u odnosu na kolovoz, na prosječna 199,1 boda. Od početka godine cijene hrane pale su 5,4 posto.
FAO-va košarica obuhvaća žitarice, meso, mlijeko i mliječne proizvode, biljna ulja i masnoće i šećer.
Glavni je razlog rujanskog pada oštro pojefinjenje žitarica dok su cijene ostalih proizvoda većinom blago porasle.
Indeks koji mjeri cijene žitarica spustio se u rujnu šest posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječnih 197,7 bodova. Na godišnjoj razini cijene žitarica pale su u rujnu čak 25 posto. U FAO-u kao razlog pada cijena navode općenito povoljnu prognozu za opskrbu, posebno kukuruzom i rižom.
Cijene pšenice pritom su se stabilizirale u rujnu, nakon tromjesečnog razdoblja naglog pada, i to zahvaljujući snažnijoj potražnji i manje povoljnim izgledima za proizvodnju u zemljama južne hemisfere.
Izrazitije su pak u prošlom mjesecu porasle cijene šećera, za 1,8 posto u odnosu na kolovoz, zbog nepovoljnih vremenskih prilika koje ometaju žetvu u Brazilu, ključnom proizvođaču te namirnice.
Meso je u prosjeku poskupjelo 0,9 posto, zbog viših cijena mesa peradi, a mlijeko i mliječni proizvodi za 0,7 posto.
Cijene biljnih ulja i masnoća ostale su gotovo nepromijenjene.
FAO je danas također neznatno izmijenio prognozu proizvodnje žitarica u ovoj godini, na 2.489 milijuna tona, što je tek tri milijuna tona manje no što su prognozirali početkom rujna, i to ponajprije zbog nešto slabijih prognoza uroda pšenica u Južnoj Americi pod utjecajem nepovoljnih prilika.
To znači da će proizvodnja žitarica u ovoj godini porasti gotovo osam posto u odnosu na 2012., podsjećaju u FAO-u.