LONDON
Američka nuklearna bomba zamalo je eksplodirala 1961. nad američkom državom Sjevernom Karolinom, a njezina bi eksplozija bila 260 puta jača od one koja je razrušila Hirošimu, doznaje se iz deklasificiranog tajnog dokumenta koji je u petak objavljen u britanskom "Guardianu". Po pisanju lista, u dokumentu do kojeg je došao istraživački novinar Eric Schlosser daje se prvi uvjerljiv dokaz da su Sjedinjene Države u siječnju 1961. bile blizu katastrofi. Incident se dogodio kada su dvije hidrogenske bombe Mark 39 ispuštene iznad Goldsboroa, Sjeverna Karolina, nakon što se bombarder B-52 raspao u zraku. Do sada se stalno spekuliralo o tome koliko je ozbiljan bio ovaj incident, a američka je vlada opetovano opovrgavala da je njezin nuklearni arsenal doveo u opasnost živote vlastitih građana.
NEW YORK
Američki milijarder, ulagač i filantrop George Soros (83), poznat po aktivnom podupiranju liberalnih političkih stremljenja, sprema se u subotu oženiti se s konzultanticom za zdravstvenu skrb i obrazovanje Tamiko Bolton na svom imanju blizu New Yorka. Tri dana slavlja počinju u petak ručkom i prijemom u Muzeju moderne umjetnosti na Manhattanu, a svoje svečane zavjete Soros i Bolton (43) razmijenit će u subotu ujutro na imanju u Bedfordu, koje je Soros kupio 2003. od autora "Jurassic Parka" Michaela Crichtona. Nekonfesionalnu ceremoniju sklapanja braka vodit će savezni sudac Kimba Wood, u nazočnosti članova obitelji mladenaca, uključujući mladoženjinih petero djece, doznaje se iz izvora upoznatog s detaljima ceremonije.
BRUXELLES
Prvi američki film koji je upozoravao na opasnost nacionalsocijalističkog režima Adolfa Hitlera pronađen je u jednom filmskom arhivu u Bruxellesu, gdje je ležao neopažen 75 godina. "Hitlerova vladavina terora", naslov je filma što ga je producirao Cornelius Vanderbilt, potomak bogate obitelji američkih industrijalaca, koji je boravio u Njemačkoj 1933. kad je Hitler došao na vlast. Film sadrži snimke što ih je Vanderbilt napravio i prokrijumčario iz Njemačke, a koje prikazuju nacističke skupove, paljenje knjiga i pretraživanje židovskih trgovina. Film je obnovljen i bit će u listopadu prikazan u newyorškom muzeju suvremene umjetnosti.
MADRID
Španjolski kralj Juan Carlos nije nikada razmišljao o abdikaciji, unatoč zdravstvenim problemima i skoroj novoj operaciji, objavila je u petak kraljevska palača. "Kralj sljedećih dana ponovno mora na operaciju jer mu se inficirala proteza u lijevom kuku, koja se mora zamijeniti", dodao je šef Kraljevske palače Raffael Spottorno na konferenciji za novinare. To će biti osma operacija u tri godine na koju odlazi 75-godišnji kralj koji mjesecima hoda uz pomoć štaka. Učestali zdravstveni problemi kralja u trenutku dok monarhiju potresa niz skandala, otvorili su u Španjolskoj raspravu o mogućnosti abdikacije. Spottorno je izjavio da kralj o tome nikada nije razmišljao i da nema smetnji pri obavljanju svojih dužnosti.
AMSTERDAM
Nekad jedan od najekskluzivnijih muških klubova u Nizozemskoj ozloglašeni Yab Yum bordel otvorit će u subotu vrata kao muzej i njegovi će posjetitelji moći razgledati sve tajne najpoznatijeg nizozemskog bordela. Za javnost će se otvoriti mjesta u koja posjetitelji prije nisu imali pristupa poput soba u kojima su se djevojke presvlačile ili kuhinju punu kavijara i šampanjca. Yab Yum je 1976. otvorio Nizozemac Theo Heuft u kući uz kanal Singel i posjetitelji su bili uglavnom stranci no bilo je tu i Nizozemaca iz amsterdamskog podzemlja.
NEW YORK
S prihodima procijenjenim na 95 milijuna dolara pjevačica Beyonce i njezin suprug reper Jay Z drugu godinu zaredom najbolje su plaćene zvijezde prema časopisu Forbes. Turneja Beyonce pod nazivom "Mrs. Carter" i Jay Z-ijev album "Watch the Throne" te svjetska turneja u suradnji s reperom Kanye West osigurali su glazbenom paru čelno mjesto ispred modela Gisele Bundchen i njezina supruga nogometaša Tomija Bradyija koji su zaradili 80 milijuna dolara i zadržali drugo mjesto. Glumački par Angelina Jolie i Brad Pitt s prihodima od 50 milijuna dolara popeli su se za jedno mjesto i sad su treći.
HONOLULU
Papirnati ždral japanske djevojčice Sadako Sasaki koja je u dobi od 12 godina umrla od leukemije izazvane američkim nuklearnim napadom na Hirošimu bit će izložen u Pearl Harboru, mjestu na kojem su Japanci pokrenuli rat dviju zemalja. Obitelj Sasaki donirala je origami ždrala u nadi da će Japanci i Amerikanci prevladati događaje iz prošlosti koji još imaju potencijala uzrokovati podjele među njima. Maleni papirnati ždral, veličine nokta, bit će dio izložbe u centru za posjetitelje u Pearl Harboru, u blizini mjesta gdje je potopljena olupina američkog broda Arizone, ratnog broda potonulog u američkom napadu 7. prosinca 1941. godine.
ZAGREB
Stanovnik Tokija Kohei Jinno u 80-oj godini života po drugi puta će zbog olimpijskih igara ostati bez svoga doma. "Htio bih da se u Tokiju opet ne održavaju olimpijske igre. Mogu preživjeti iseljavanje jednom u životu. Ali dva puta? To je groteskno", kaže Jinno koji još ne zna gdje će morati provesti posljednje godine života. Davne 1964. morao se iseliti iz svoga doma u središtu Tokija zbog gradnje glavnog stadiona za olimpijske igre. Sada u dobi od 79 godina mora se opet seliti. Zgrada u kojoj danas živi sa suprugom te stadion izgrađen na mjestu gdje je nekada bio njegov dom ponovno se ruše kako bi se sagradio novi stadion za ljetne olimpijske igre 2020.