FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: mkuz
ZAGREB, 22. kolovoza 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LONDON/ZAGREB - Aktivnosti u privatnom sektoru eurozone zabilježile su u kolovozu najveći skok u više od dvije godine, izvijestio je danas u prvoj procjeni ugledni londonski institut Markit, ističući da rubni dio regije po svemu sudeći bilježi dugoočekivani oporavak. Indeks PMI za privatni sektor eurozone poskočio je u tekućem mjesecu na 51,7 bodova, što je njegova najviša vrijednost u 26 mjeseci, objavio je Markit. U srpnju iznosio je 50,5 bodova. Pokazatelj aktivnosti u privatnom sektoru eurozone raste već peti mjesec zaredom, pri čemu vrijednosti iznad 50 bodova signaliziraju rast aktivnosti a one niže njihov pad. Kolovoški rezultat pokazuje da aktivnosti rastu drugi mjesec zaredom. Nove su narudžbe tek neznatno porasle ali njihov rast ukazuje na poboljšanje potražnje za robom i uslugama prvi puta od srpnja 2011., ističu u Markitu. Najveće gospodarstvo Njemačka je zabilježila najveći rast aktivnosti u privatnom sektoru od prvog ovogodišnjeg mjeseca, zahvaljujući skoku novih naružbi, u industriji su poskočile na najvišu razinu u nešto više od dvije godine a uslužni sektor u šest mjeseci. U drugom po veličini gospodarstvu eurozone, onom francuskom, aktivnosti su se u kolovozu ponovo smanjile, i to nešto bržim tempom nego u srpnju.

ZAGREB - Europska središnja banka (ECB) umanjila je važnost izjava da Grčkoj treba treći paket pomoći, ističući da se nove odluke neće donositi prije proljeća iduće godine, dok je nizozemski ministar financija upozorio da zadužena zemlja neće riješiti svoje probleme u 2014., prenose danas europski mediji. Aktualni paket pomoći za Grčku, u iznosu od 130 milijardi eura, istječe 2014. a njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble kazao je u utorak da će nakon tog datuma zemlji trebati i treći paket kredita, podsjeća informativni portal EUobserver. Član izvršnog odbora ECB-a Joerg Asmussen naglasio je pak tijekom jučerašnjeg posjeta Ateni da s grčkim vlastima nije razgovarao o tom pitanju. Fokus je bio na provedbi aktualnog programa. "Tako je odlučeno u studenom, javnost je s time upoznata i tu nema ništa nova i ništa za dodati", rekao je Asmussen. "Ako razmotrimo kako se stvari odvijaju, nećemo znati prije proljeća iduće godine je li zemlja ostvarila primarni proračunski višak na godišnjoj razini", dodao je. Glasnogovornik njemačke vlade također je umanjio važnost Schaeubleove izjave, rekavši da priče o grčkom pomanjkanju novca nakon isteka aktualnog programa nisu "nikakva novost".

ŠANGAJ - Britanska banka HSBC je u prvoj procjeni izračunala da su aktivnosti u kineskoj industriji porasle u kolovozu prvi puta u četiri mjeseca. Indeks je iznosio 50,1 bod, u odnosu na 47,7 bodova koliko je iznosio u srpnju. Time se HSBC-ov pokazatelj približio službenom koji izrađuje kineski statistički ured a u srpnju je iznosio 50,3 boda. Kina će službeni pokazatelj za kolovoz objaviti 1. rujna a HSBC će konačnu vrijednost svog indeksa za kolovoz objaviti dan nakon toga.

MADRID - Recesijom pogođena Španjolska izvijestila je u četvrtak o rekordnom broju turističkih dolazaka u srpnju, budući da su britanski, njemački i francuski turisti odustali od političkom krizom uzdrmanih Egipta i Turske i nagrnuli na španjolske plaže. U srpnju je Španjolsku posjetilo ukupno 7,9 milijuna stranih turista, 2,9 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, pokazali su službeni podaci španjolske vlade. Među posjetiteljima najviše je Britanaca, Nijemaca i Francuza. Najviše je porastao broj turista iz nordijskih zemalja Danske, Finske, Islanda, Norveške i Švedske, kao i iz Velike Britanije i Rusije. U sedmomjesečnom razdoblju broj turističkih dolazaka popeo se na rekordna 34 milijuna, što je 3,9 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Objašnjenje tog povećanja nije navedeno ali vremenski se poklopilo s političkim nemirima Egiptu i Turskoj, španjolskoj konkurenciji u turizmu. Udio domaćeg i međunarodnog turizma u španjolskom gospodarstvu iznosi oko 11 posto. Rekordan broj turističkih dolazaka bit će dobra vijest za gospodarstvo koje bilježi pad aktivnosti već dvije godine zaredom.

LJUBLJANA - Najveći azijski avioprijevoznik China Southern Airlines, čiji su predstavnici prošlog mjeseca posjetili Ljubljanu, zainteresiran je za kupnju udjela u Aerodromu Ljubljani i slovenskom prijevozniku Adria Airwaysu, potvrdio je u razgovoru za ljubljansko "Delo" od četvrtka direktor Aerodroma Ljubljana Zmago Skobir. Aerodrom Ljubljana i Adria Airways dvije su od 15 tvrtki koje je slovenska vlada stavila na popis za privatizaciju, s namjerom da proda državne udjele u njima. China Southern Airlines zainteresiran je za kupnju svakog udjela u Aerodromu Ljubljana koji bude na raspolaganju za prodaju, a preuzeli bi i Adriju Airways i njenu pilotsku školu. Kinezi godišnje trebaju 3900 pilota i to je bilo prvo što ih je zanimalo, rekao je Skobir. Veliki europski zračni prijevoznici po njegovim riječima nemaju interesa za mala tržišta kao što je slovensko, ali šanse postoje na azijskom tržištu koje je perspektivno i raste. U postupku prodaje Aerodroma Ljubljana slovenska vlada bi morala paziti da on ne dođe u ruke mogućem konkurentu, a to su aerodromi koji su od Ljubljane udaljeni manje od 500 kilometara i s prometom manjim od 15 milijuna putnika, naglasio je Skobir.

LONDON - Cijene barela nafte stabilizirale su se u četvrtak iznad razine od 110 dolara budući da su dobri podaci iz Kine i eurozone potaknuli optimizam glede potražnje iz ta dva velika svjetska potrošača energije. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje tržišta i iznosila je 109,86 dolara. Na američkom tržištu barelom za isporuke u listopadu trgovalo se po 40 centi višoj cijeni, od 104,25 dolara. Poslovne aktivnosti u eurozoni poboljšale su se u kolovozu, predvođene Njemačkom, i to bržim tempom nego što se očekivalo, pokazalo je danas objavljeno istraživanje. Njemačka je profitirala od rastuće potražnje za njezinim izvozom. Aktivnosti u kineskom proizvodnom sektoru također su porasle i dosegnule najvišu razinu u četiri mjeseca zahvaljujući oporavku novih narudžbi, pokazali su podaci. "Podaci potpiruju optimizam i puno su bolji nego što se očekivalo, a i smanjeni libijski izvoz sirove nafte podržava cijenu nafte na visokoj razini", rekao je Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka. Razlika u cijeni nafte na dva najveća naftna tržišta prvi je puta od lipnja premašila šest dolara.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice ojačale su u četvrtak nakon što su podaci o aktivnostima u privatnom sektoru signalizirali poboljšanje rasta u eurozoni. Londonski FTSE porastao je 0,85 posto na 6.438 bodova, frankfurtski DAX za 1,11 posto na 8.376 bodova, a na približno istom postotnom dobitku bio je i pariški CAC, koji je iznosio 4.058 bodova. Poslovne aktivnosti u cijeloj eurozoni porasle su brže nego što se očekivalo, predvođene rastom potražnje za njemačkim izvozom, pokazalo je istraživanje tvrtke Markit. "Ako želite znati jesu li izgledi za dionice pozitivni ili negativni, tada je PMI vrlo dobar pokazatelj. Od prošlogodišnjeg srpnja svjedočimo postupnom poboljšanju PMI-ja a sada smo u području rasta", kazao je James Butterfill, strateg u tvrtki Coutts. Preliminarni PMI za kineski proizvodni sektor koji izrađuje britanska banka HSBC također je signalizirao stabiliziranje i pomogao je poduprijeti rudarski sektor koji je u prosjeku ojačao 1,5 posto. PMI podaci pomogli su europskom tržištu da ignorira slabost azijskih dionica, koje su pale nakon što zapisnik američke središnje banke nije dao odgovor na pitanje kada će i koliko Fed smanjiti program poticaja, što je potaknulo jačanje dolara. Tržištu je pomogla i dobra sezona poslovnih izvješća.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale jer bi rast prinosa na američke obveznice mogao podići cijene zaduživanja diljem svijeta, pa ulagače nisu oraspoložili ni bolji nego što se očekivalo gospodarski podaci iz Kine. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Singapuru pale između 0,1 i 1,2 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 1,1 posto, zaronivši na najnižu razinu u šest tjedana. Loše raspoloženje na azijskim tržištima posljedica je jučerašnjeg pada cijene dionica na Wall Streetu. Dow Jones indeks oslabio je šesti dan zaredom, što nije zabilježeno još od srpnja prošle godine. Razlog je tome nesigurnost ulagača po pitanju kada će Fed početi smanjivati programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedne 85 milijardi dolara mjesečno. Ni jučer objavljeni dijelovi zapisnika sa srpanjske sjednice čelnika Feda nisu dali jasan odgovor na to pitanje. Gotovo svi čelnici središnje banke slažu se da još nije vrijeme za smanjenje poticaja, a samo nekoliko njih smatra da bi uskoro trebalo ponešto smanjiti poticaje.

NEW YORK - Na Wall Streetu je u srijedu Dow Jones indeks pao šesti dan zaredom, jer ni nakon objave zapisnika s nedavne sjednice čelnika američke središnje banke nije jasno kada će Fed početi smanjivati poticajne monetarne mjere, koje su dugo podržavale rast cijena dionica. Dow Jones oslabio je 105 bodova, ili 0,70 posto, na 14.897 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,58 posto, na 1.642 boda, a Nasdaq indeks 0,38 posto, na 3.598 bodova. Pad Dow Jones indeksa šesti dan zaredom, što nije zabilježeno još od srpnja prošle godine, posljedica je nesigurnosti ulagača po pitanju kada će Fed početi smanjivati programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedne 85 milijardi dolara mjesečno. Ni jučer objavljeni dijelovi zapisnika sa srpanjske sjednice čelnika Feda nisu dali jasan odgovor na to pitanje. Gotovo svi čelnici središnje banke slažu se da još nije vrijeme za smanjenje poticaja, a samo nekoliko njih smatra da bi uskoro trebalo ponešto smanjiti poticaje.

(Hina) xmkuz ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙