FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: mkuz
ZAGREB, 16. kolovoza 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BEČ/ZAGREB - Gospodarska klima u srednjoj i istočnoj Europi, uključujući i Hrvatsku, osjetno se poboljšala u kolovozu, pokazalo je izvješće njemačkog ekonomskog instituta ZEW i austrijske Erste Bank. Indeks klime koji izrađuje institut ZEW porastao je u kolovozu za 7,6 bodova, na 33,3 boda. Indeks mjeri očekivanja stručnjaka na financijskim tržištima za gospodarstva u regiji srednje i istočne Europe, uključujući Hrvatsku, Austriju, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku, te Tursku, u idućih šest mjeseci. Očekivanja za Hrvatsku također su osjetno poboljšana u kolovozu, uz rast odgovarajućeg indeksa za 7,1 bod, na 27,7 bodova, nakon pogoršanja u prošlom mjesecu. Među pojedinim zemljama u regiji svi pokazatelji koji odražavaju gospodarska očekivanja, uz izuzetak Poljske i Mađarske, pokazali su blagi porast u ovomjesečnom istraživanju. U slučaju Mađarske indeks je potonuo za čak 30,5 bodova, a Poljske za 8,8 bodova. Ocjena aktualnog stanja u gospodarstvima u regiji također se malo popravila u odnosu na srpanj, uz rast odgovarajućeg indeksa za 7,3 boda, na minus 6,9 bodova. Najviše se poboljšala ocjena stanja u Rumunjskoj, za 25,6 bodova, na minus 7,7 bodova. Po mišljenju anketiranih stručnjaka najviše se pogoršalo stanje u hrvatskom gospodarstvu, uz pad odgovarajućeg indeksa za 6,9 bodova, na minus 58,6 bodova.

LUXEMBOURG/ZAGREB - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u srpnju za 1,6 posto u odnosu na isto razdoblje lani, istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a isti je trend zabilježen i u Europskoj uniji, gdje su cijene porasle 1,7 posto, pokazali su podaci europskog statističkog ureda. Time je potvrđena početna procjena Eurostata za eurozonu, objavljena krajem srpnja. Najviše je u prošlom mjesecu u eurozoni na godišnjoj razini poskupjelo voće, povrće i duhan, a najviše su pojeftinile telekomunikacijske usluge, transportna goriva i usluge zdravstvene skrbi. Među pojedinim zemljama članicama Europske unije najniža je godišnja inflacija u prošlom mjesecu zabilježena u Grčkoj gdje su cijene na godišnjoj razini pale 0,5 posto. Slijedi Bugarska gdje su cijene stagnirale na godišnjoj razini i Danska s godišnjim rastom cijena od 0,4 posto. Najveći skok cijena zabilježile su pak Estonija, za 3,9 posto, Rumunjska, za 3,4 posto i Nizozemska, za 3,1 posto. U Hrvatskoj je prema Eurostatu godišnja inflacija u srpnju iznosila 2,7 posto. U aktualnom je izvješću Hrvatska prvi puta uključena u izračun prosječne godišnje inflacije u EU. Na mjesečnoj razini cijene su u srpnju u eurozoni i u EU pale za 0,5 odnosno 0,4 posto.

RIM - Talijanska vlada je u petak upozorila svoje državljane da ne putuju u Egipat i pozvala talijanske turiste koji se nalaze u egipatskim ljetovalištima da ne odlaze na izlete. "Savjetujemo im da izbjegavaju izlete izvan turističkih odredišta i posebice gradove", navelo je talijansko ministarstvo vanjskih poslova. Prema mjesnim touroperatorima na koje se poziva talijanska agencija Ansa, oko 19.000 Talijana nalazi se u egipatskim turističkim odredištima, što je za 5.000 više nego prošlog tjedna. U utorak je predsjednik saveza touroperatora Fiavet, Fortunato Giovannoni, izrazio žaljenje zbog pada od 80 posto talijanskih turista u Egiptu i čak 85 posto u Kairu, u odnosu na isto razdoblje lani zbog političke nestabilnosti posljednih mjeseci. Njemački touroperater TUI Germany objavio je da otkazuje sva putovanja u Egipat do 15. rujna nakon što je njemačko ministarstvo vanjskih poslova savjetovalo građane da ne idu na odredišta na Crvenom moru. TUR Germany, dio najvećeg europskog touroperatera TUI Travel, priopćilo je da turisti koji se već na Crvenom moru mogu nastaviti svoje ljetovanje ili pak mogu zatražiti raniji odlazak. Prema navodima tog touroperatera, u njegovu aranžmanu trenutno na Crvenom moru boravi 6.000 turista.

KOPENHAGEN/ZAGREB - Danska brodarska i naftna grupa Maersk izvijestila je da se neto dobit njezinog odjela za kontejnerski prijevoz gotovo udvostručila u drugom tromjesečju zahvaljujući nižim troškovima i povećanom obujmu prometa. Tako je u razdoblju od travnja do lipnja dobit Maersk Linea, najvećeg kontejnerskog prijevoznika u svijetu, poskočila na 439 milijuna dolara. Glavni su razlog skoka niži troškovi, ističu u grupi. Obujam prometa porastao je 2,1 posto dok se prosječna vozarina smanjila 13,1 posto. Udio Maersk Linea u ukupnim svjetskim kapacitetima kontejnerskih prijevoznika iznosi 15 posto. Neto dobit cijele grupe, koja se bavi još i bušenjem nafte, pretovarom tereta i drugim oblicima prijevoza, smanjila se 11 posto, na 856 milijuna dolara. Prihodi su također smanjeni, za osam posto, na 14,2 milijarde dolara. Očekuju da će neto dobit u cijeloj 2013. iznositi oko 3,3 milijarde dolara. U prošloj godini iznosila je četiri milijarde dolara.

ZAGREB - Najveća društvena mreža u svijetu Facebook planira testirati novu aplikaciju kojom se želi uključiti na tržište mobilnog plaćanja, izvijestili su europski mediji. Facebook namjerava koristiti podatke o plaćanju koje korisnici budu dodali na svoj račun i automatski popunjavati obrasce pri kupovini mobilnim aplikacijama, navodi BBC. Čitav niz kompanija pokušava ući na tržište mobilnog plaćanja. Iz Facebooka ističu da nova usluga neće uključivati preuzimanje obrade transakcije. "Svrha je ovog proizvoda ispitati kako možemo pomoći našim partnerima u aplikacijama da pojednostave trgovinu", kazala je u priopćenju glasnogovornica Facebooka Tera Randall. Dodala je da tvrtka ima "izvrstan odnos" s PayPalom, jednim od najvećih servisa za plaćanje preko interneta. Facebook ima više od milijardu članova i pola milijarde prijava dnevno. Njegova popularnost privlači oglašivače koji žele iskoristiti taj potencijal. Prema najnovijem poslovnom izvješću, Facebook je u tromjesečju od travnja do lipnja ove godine ostvario prihod od oglašavanja od 1,6 milijardi dolara.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Nervoza ulagača zbog mogućeg povlačenja monetarnih poticaja u Sjedinjenim Državama pritisnula je u petak većinu europskih burzovnih indeksa. Londonski FTSE oslabio je 0,01 posto na 6.482 boda, frankfurtski DAX za 0,22 posto na 8.359 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu blagih 0,09 posto i iznosio je 4.099 bodova. Nekoliko trgovaca uvjereno je ipak u dugoročnu perspektivu europskih dionica budući da su ovotjedni podaci pokazali da se eurozona izvukla iz recesije. Očekuju da će se tržište oporaviti, nakon mogućeg povlačenja u rujnu. Globalna tržišta dionica oslabila su u posljednjih nekoliko mjeseci zbog procjena da je američko gospodarstvo možda dovoljno snažno da Fed počne ukidati poticaje. Michel Juvet iz švicarske banke Bordier uvjeren je ipak da europske dionice imaju perspektivu, usprkos mogućem padu na američkom tržištu. Čak i ako Fed smanji poticaje nakon što američko gospodarstvo nastavi jačati, Europska središnja banka (ECB) zadržat će blagu monetarnu politiku kako bi pomogla gospodarstvu eurozone, ističe Juvet.

TOKIO - Očekivanja da će američki Fed uskoro početi s postupnim smanjivanjem mjera stimulativne monetarne politike povukao je danas naniže cijene dionica na većini azijskih burzi. Tokijski Nikkei jutros je pao 0,8 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, izuzev japanskih, oslabio 0,2 posto. "Teško je biti izuzetak i rasti dok globalna tržišta slabe", izjavio je Rhoo Yopng-seok, analitičar pri investicijskom društvu Hyundai Securities. Pad broja novih nezaposlenih u proteklome tjednu u SAD-u na najnižu razinu u zadnjih šest godina, ponovno je raspirio zabrinutosti investitora da je američko gospodarstvo dovoljno snažno da bi moglo izdrži smanjivanje Fedovih monetarnih poticaja. Američko ministarstvo rada izvijestio je da je u proteklome tjednu bez posla ostalo 320.000 osoba, što je najmanja brojka od listopada 2007. Analitičari ističu da bi taj podatak moga uvjeriti Fed da već u rujnu smanji program otkupa državnih i korporativnih obveznica.

(Hina) xmkuz ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙