BEOGRAD - Ministri zdravlja Srbije i Hrvatske Slavica Đukić-Dejanović i Rajko Ostojić posjetili su u ponedjeljak u beogradskom Urgentnom centru dvoje pacijenata kojima su zajednički timovi hrvatskih i srpskih kirurga 26. i 29. lipnja obavili transplantacije jetre, što su bile prve operacije te vrste u Srbiji. Pacijenti Saša Milošević (37) i Dragana Đoković Tmušić (28), osjećaju se dobro i danas su napustili bolnicu, a pacijentica je u razgovoru s ministrima rekla da planira postati majka. Ministri su Urgentni centar Kliničkog centra Srbije (KCS) posjetili nakon što su potpisali Memorandum o suradnji dviju država u području zdravstva i medicine, koji predviđa suradnju ministarstava na području stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika, transplantacije organa, programa prevencije i ranog otkrivanja karcinoma.
BRUXELLES - Europska komisija želi smanjiti rasipanje hrane jer milijuni tona godišnje završe u kantama za smeće u Europi, što predstavlja socijalni, moralni i ekološki problem. Pitanje rasipanja hrane u ponedjeljak je na sastanku ministara poljoprivrede zemalja članica EU-a na dnevni red stavila Mađarska, a podržali su je još neka izaslanstva, među njima i hrvatsko. "Taj mađarski prijedlog je odličan, a podržali smo ga mi i Finci", rekao je hrvatski ministar poljoprivrede i ribarstva Tihomir Jakovina. Zaključeno je da se od Europske komisije zatraži analiza i prijedlozi kako da se smanje gubici hrane od polja do stola.
ZAGREB - Hrvatski glas u EU-u bit će vrlo važan u vrijeme dok raspravljamo o reformama za ostvarivanje gospodarskog rasta, otvaranje novih radnih mjesta i napredak Europe, izjavio je u ponedjeljak britanski ministar za Europu David Lidington snažno se zauzimajući za nastavak proširenja Unije na zemlje jugoistoka Europe. "Hrvatska je napredovala i proces (priključenja) imao je preobražujući učinak na zemlju. No, kao što je Europsko vijeće istaknulo u lipnju, tu se proces proširenja ne zaustavlja", napisao je Lidington na internetskoj stranici britanskog ministarstva vanjskih poslova. Čelnici EU-a su u lipnju odlučili da se do siječnja iduće godine otvore pristupni pregovori sa Srbijom te su dali "zeleno" svjetlo za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom.
SARAJEVO - Bosna i Hercegovina i Hrvatska usuglasile su u ponedjeljak prijedlog o visini naknade za izdavanje pograničnih propusnica kojega trebaju razmotriti i usvojiti odgovarajuća tijela u objema državama. Na sastanku koji je održan u Banjoj Luci predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova i Agencije za komercijalnu djelatnost Hrvatske te Agencije za identifikacijska dokumenta i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) dgovovorili su se da predlože iznos od 225 kuna odnosno 60 konvertibilnih maraka koji bi se plaćao na ime naknade za pogranične propusnice. Takvi dokumenti izdaju se osobama koje stanuju unutar područja u dubini od pet kilometara u jednoj ili drugoj državi a zbog obiteljskih, poslovnih ili nekih drugih razloga imaju potrebu često prelaziti granicu i to preko posebnih prijelaza namijenjenih malograničnom prometu.
KAIRO - Sjedinjene Države neće se svrstati ni na jednu stranu u egipatskoj krizi, rekao je u ponedjeljak u Kairu zamjenik američkoga državnog tajnika William Burns. Burns, koji je doputovao u Kairo kako bi se sastao s egipatskim prijelaznim vodstvom, vojnim dužnosnicima i poslovnim ljudima, na briefingu održanom u američkom veleposlanstvu istaknuo je da je na Egipćanima, a ne na Sjedinjenim Državama da usmjere zemlju prema civilnoj vladavini. 3. srpnja vojska je s vlasti svrgnula islamističkog predsjednika Mohameda Mursija nakon što su milijuni ljudi izašli na ulice tražeći njegovu ostavku. Njegov pokret Muslimansko bratstvo taj čin smatra vojnim udarom zbog čega su organizirali brojne prosvjede. "Ne svrstavamo se ni na jednu stranu, ni na stranu određene osobe ni stranke", rekao je Burns u prvom posjetu jednog visokog američkog dužnosnika otkako je Mursi svrgnut.
KAIRO - I egipatski islamisti i njihovi protivnici "na nož" su u ponedjeljak dočekali prvog američkog izaslanika koji je stigao u Egipat nakon vojnog svrgavanja izabranog predsjednika Mohameda Mursija. Zamjenik američkog državnog tajnika William Burns doputovao je u podijeljenu egipatsku prijestolnicu, gdje su obje strane ljute na SAD, svjetsku supersilu koja pomaže Egiptu s 1,5 milijardi dolara godišnje, uglavnom za vojsku koja je svrgnula predsjednika Mohameda Mursija. Kriza u najmnogoljudnijoj arapskoj zemlji, koja ima mirovni sporazum s Izraelom i kontrolira plovidbu Sueskim kanalom, podigla je na noge saveznike u regiji i na Zapadu. Washington, koji nikad nije bio sretan zbog uspona Mursijeva Muslimanskog bratstva, dosad je odbijao reći smatra li Mursijevo svrgavanje vojnim udarom, što bi za posljedicu imalo prekid pomoći. State Departement je priopćio da će se Burns susresti s "civilnim udrugama" i s vladinim dužnosnicima, no islamistička stranka Nur te protumursijevski pokret Tamarud objavili su da su odbili sastanke s Burnsom.
BRUXELLES - Troškovi izgradnje autocesta, sufinanciranih iz europskih fondova, gotovo su dva puta veći u Španjolskoj nego u Njemačkoj, pokazuje izvješće Europskog revizorskog suda objavljeno u ponedjeljak. Europski revizorski sud obavio je reviziju 24 projekta izgradnje autocesta, sufinanciranih iz Kohezijskog fonda i Europskog fonda za regionalni razvoj u četiri zemlje članice EU-a, Njemačkoj, Grčkoj, Poljskoj i Španjolskoj. Ukupna vrijednost tih 24 projekta premašuje tri milijarde eura. Najmanji su troškovi izgradnje u Njemačkoj, 287.043 eura na tisuću metara četvornih, a najveći u Španjolskoj, 496.208 eura. U Grčkoj su troškovi iznosili nešto više od 357.000 eura, a u Poljskoj nešto iznad 445.000 eura. Europski revizorski sud ističe da "nema dokaza da se razlike u troškovima mogu opravdati troškovima rada" te preporučuje Europskoj komisiji da analizira razlike u troškovima izgradnje autocesta između zemalja članica kako bi se utvrdili uzroci velikih razlika.
BEOGRAD - Srbija je za godinu dana izgubila cijeli jedan grad od oko 60.000 stanovnika, procjene su državnog zavoda za statistiku, objavljene u ponedjeljak u Beogradu. Procijenjeni broj stanovnika Srbije u 2012. bio je 7.199.077 i u odnosu na prijašnju godinu smanjio se za 59.676, priopćio je Republički zavod za statistiku (RZS) Srbije. Promatrano kroz podatke o broju rođenih, natalitet je u 2012. u Srbiji povećan za 0,3 posto u odnosu na 2011., odnosno na 9,3 živorođenih na 1.000 stanovnika, ali je stopa mortaliteta na razini od 14,2 umrlih na 1.000 stanovnika. Stopa prirodnog priraštaja je u 2012. negativna, pa je priraštaj stanovništva Srbije u 2011. bio u procijenjenom minusu od 37.337 stanovnika, dok je prošle godine minus bio 35.143.
BEJRUT - Glavna sirijska pobunjenička skupina objavila je u ponedjeljak kako želi da islamistički sud istraži prošlotjedno ubojstvo jednoga od njezinih zapovjednika od ruku stranih islamističkih boraca. To je prva službena reakcija Vrhovnog vojnog vijeća koje podupire Zapad na ubojstvo Kamala Hamamia, poznatog kao Abu Bassir al-Ladkani, koje je postalo kamen razdora između liberalnih pobunjenika i islamista. Pobunjenički izvori kažu da se glavni osumnjičeni Abu Ayman al-Baghdadi krije i da nema naznaka da će ga sudu u gradu Alepu izručiti Islamistička država u Iraku i Levant, skupina u Siriji povezana s al Qaedom kojoj osumnjičeni pripada.
KINŠASA - U sukobima koji od nedjelje traju u Mutahou, nedaleko od Gome na istoku DR Konga poginulo je 130 ljudi, od kojih 120 pobunjenika i 10 vojnika, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik kongoanske vlade. "Naše snage su zadale teške gubitke pripadnicima M23 (Pokret 23. ožujka): 120 napadača je ubijeno i 12 uhićeno", rekao je glasnogovornik na konferenciji za novinare u Kinšasi, dodavši da je poginulo i 10 vojnika oružanih snaga DR Konga (FARDC). Sukobi koji su počeli u nedjelju poslijepodne u mjestu Mutaho nastavljeni su u ponedjeljak ujutro. U sukobima su dosad sudjelovali pobunjenici iz Pokreta 23. ožujka (M23) i vojska DR Konga, dok snage Ujedinjenih naroda nisu intervenirale, precizirao je glasnogovornik.
MADRID - Španjolski premijer Mariano Rajoy odbacio je u ponedjeljak pozive da odstupi s dužnosti zbog financijskog skandala, rekavši kako neće dopustiti da to pitanje omete njegove reformske planove. Rajoy se našao pod pojačanim pritiskom nakon što je bivši rizničar njegove Narodne stranke u iskazu sucu posvjedočio da je 2008., 2009. i 2010. predavao omotnice s gotovinom Rajoyu i drugim stranačkim čelnicima. Rajoy je dosad uspijevao ograničiti razmjere skandala u kojem su velike građevinske tvrtke u zamjenu za unosne ugovore davale donacije koje su stranačkim čelnicima bile isplaćivane u gotovini. "Branit ću političku stabilnosti i ispuniti mandat koji su mi dali španjolski birači", rekao je Rajoy na konferenciji za novinare.
ABUJA - Nigerija je u ponedjeljak opravdavala svoju odluku da ugosti sudanskog predsjednika Omara al-Bašira, protiv kojeg je Međunarodni kazneni sud (ICC) izdao uhidbeni nalog, ustvrdivši da je za poziv upućen njemu odgovorna Afrička unija. Bašir, kojeg ICC traži zbog ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida u sukobu u sudanskoj pokrajini Darfouru, stigao je u nedjelju u Abuju na summit Afričke unije o AIDS-u, tuberkulozi i močvarnoj groznici. Summit se održava u ponedjeljak i utorak. Nevladine organizacije poput Human Rights Watcha i nigerijski aktivisti za ljudska prava kritizirali su Baširov dolazak u Nigeriju i upozorili da će u ponedjeljak od nigerijskog pravosuđa zatažiti njegovo uhićenje.