ZAGREB
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović priredili su u nedjelju u Zagrebu svečanu večeru za strane državnike i goste pristigle na proslavu ulaska Hrvatske u EU, zahvalivši im na tome što su došli s hrvatskim građanima podijeliti trenutak u kojem se počinju ostvarivati najviši politički i društveni ideali. "Dižem ovu čašu u čast hrvatske otvorenosti prema Europi i cijelom svijetu. Naša objektivna malobrojnost u europskom i svjetskom kontekstu obrnuto je proporcionalna veličini našeg sna o punoj slobodi svakog pojedinca", rekao je Milanović nazdravljajući okupljenima na večeri u Klovićevim dvorima na Gornjem gradu. Hrvatski premijer pozvao je strane državnike na zajednički otpor sijanju straha od drugih i drugačijih, ističući da se na to svodi razumijevanje Europe: čisto srce, a ne strah, suradnja, a ne sumnjičavost, prihvaćanje a ne getoizacija. Predsjednik Josipović smatra da ulazak Hrvatske u EU nije samo ostvarenje političkog sna jedne generacije političara nove hrvatske države, nego je potvrda uvjerenja građana o pripadnosti europskom demokratskom, vrijednosnom i kulturnom krugu.
ZAGREB
Talijanski predsjednik Giorgio Napolitano čestitao je u nedjelju Hrvatskoj na ulasku u Europsku uniju, prigodom susreta s hrvatskim kolegom Ivom Josipovićem, a oba su predsjednika istaknula kako se vesele zajedničkoj suradnji unutar bloka, rečeno je Hini iz Ureda predsjednika. Predsjednik Josipović posjetio je Napolitana, koji je stigao u Zagreb na proslavu ulaska Hrvatske u EU, u hotelu Esplanade. U kratkom susretu koji je nastavak dijaloga dvojice predsjednika utvrđeni su izvrsni odnosi dviju zemalja. Napolitano je čestitao Hrvatskoj te su oba predsjednika istaknula kako se vesele zajedničkoj suradnji unutar EU-a, dodao je isti izvor. Napolitano je jedan od predsjednika država, njih ukupno 15, koji su u nedjelju stigli u Zagreb na svečanost pristupanja Hrvatske u EU. Na proslavi bi trebalo biti 15 predsjednika država, 13 predsjednika vlada, troje predsjednika parlamenata te brojni vicepremijeri, ministri i drugi gosti - ukupno oko 170 visokih gostiju.
ZAGREB
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz u nedjelju popodne su doputovali u Zagreb. Na proslavi pristupanja Hrvatske Europskoj uniji bit će, prema ranijim najavama, 15 predsjednika država, 13 predsjednika vlada, troje predsjednika parlamenata te brojni vicepremijeri, ministri i drugi gosti - ukupno oko 170 visokih gostiju. Dobar dio ih je tijekom popodneva doputovala u Zagreb, a neki su počeli stizati još u subotu. U nedjelju su među prvima stigli litavska predsjednica Dalia Grybauskaite, talijanski predsjednik Giorgio Napolitano i makedonski predsjednik Đorge Ivanov. Nešto kasnije su stigli srbijanski predsjednik i premijer Tomislav Nikolić i Ivica Dačić, a u Zagrebu su već i njihovi crnogorski kolege Filip Vujanović i Milo Đukanović, kao i češki predsjednik Miloš Zeman.
ZAGREB
Austrijski kancelar Werner Faymann pohvalio je u nedjelju realizam građana Hrvatske koji znaju da samim ulaskom u Europsku uniju svi problemi neće biti riješeni, javila je u nedjelju APA. Faymann je to izjavio austrijskim novinarima nakon susreta s hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem koji je kazao, kako je prenio austrijski kancelar, da u Hrvatskoj postoji jasna većina koja je za članstvo u Europskoj uniji, ali s druge strane i većina koja vidi da zemlji ekomomski ne ide najbolje i da to sam ulazak u EU neće riješiti. Faymann i Milanović sastali su se uoči proslave ulaska Hrvatske u Europsku uniju.
ZAGREB
Srbijanski šef diplomacije Ivan Mrkić ocijenio je u nedjelju u Zagrebu kako ulazak Hrvatske u Europsku uniju pokazuje da se regija kreće u dobrom pravcu i istaknuo da je Srbija od Hrvatske dobila izuzetnu potporu u eurointegracijskom procesu, prenose beogradski mediji. Mrkić je, izražavajući zadovoljstvo što Hrvatska postaje punopravnom članicom EU-a, podsjetio i da je i Srbiji koncem prošlog tjedna otvoren aranžman o pristupnim pregovorima s EU-om. "Regija se kreće u dobrom pravcu. Jako mi je drago što je Hrvatska od sutra u EU-u. To je zaslužila. U posljednje vrijeme nam je izuzetno pomagala i pružala potporu na svim sastancima", emitirao je Tanjug izjavu Mrkića u Zagrebu, gdje će nazočiti svečanosti u povodu ulaska RH u EU.
BEOGRAD
Ulazak Hrvatske u Europsku uniju i pripreme za središnju svečanost u Zagrebu potaknuli su veliku pozornost srbijanskih medija koji, među ostalim, izdvajaju izjavu prve potpredsjednice Vlade RH i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić da Hrvatska, iako ulazi u EU ostaje posvećena i odnosima u regiji. U izvješćima iz Zagreba napominje se da će svečanosti nazočiti vodstvo Europske unije i više od 120 državnika, šefova država ili vlada, te da će Srbiju na Trgu bana Jelačića predstavljati izaslanstvo na čelu predsjednikom Tomislavom Nikolićem i premijerom Ivicom Dačićem. Pojedini mediji naglašavaju opsežne pripreme i mjere sigurnosti u središtu Zagreba, detaljno navodeći i kojim će sve delicijama domaćin dočekati europske goste, uz napomenu da se proslave ulaska EU organiziraju i diljem Hrvatske.
TRST
Talijanski predsjednik Giorgio Napolitano je u svojoj poruci povodom ulaska Hrvaske u Europsku uniju koju je u nedjelju objavio tršćanski list Il Piccolo podsjetio na "duboke zajedničke korijene" koje dijele talijanski i hrvatski narod ali i na obvezu sjećanja na tragedije i podjele između dva naroda koje su prouzročile totalitarne ideologije i nacionalizmi. "Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju hrvatski i talijanski narod dijele zajedničku budućnost u ujedinjenoj Europi. Duboki korijeni spajaju naše narode a predaju nam i obvezu sjećanja na tragedije i podjele izazvane totalitarnim idelogijama i slijepim nacionalizmom prošlog stoljeća", napisao je Napolitano za tršćanski list. "Danas želimo okrenuti naš pogled prema budućnosti, s osjećajem radosti radi povijesnog trenutaka kojega se spremamo proslaviti i nade zbog perspektiva koje otvara novim naraštajima. To je duh koji nas je potaknuo da potpišemo zajedničku deklaraciju državnih čelnika Italije i Hrvatske u Puli 3. rujna 2011. godine, a kojoj je prethodillo sudjelovanje državnih čelnika Italije, Hrvatske i Slovenije na nezaboravnom koncertu kojime je dirigirao maestro Riccardo Muti u Trstu na trgu Talijanskog jedinstva 13. srpnja 2010. godine. Te su prigode bile simbolički pokazatelji zajedničkog angažmana na iskrenom prijateljstvu naših zemalja", podsjetio je talijanski predsjednik.
TRST
Udruga ezula koja predstavlja Talijane porijeklom iz Istre, Dalmacije i Rijeke, Associazione Nazionale Venezia Giulia e Dalmazia (ANVGD), u svojoj je izjavi u nedjelju pozdravila ulazak Hrvatske u Europsku uniju kao "povijesno i pravno pozitivan događaj" koji ukida granicu koja ih je dijelila od njihovih rodnih zemalja, a Furio Radin, predstavnik talijanske manjine u Hrvatskoj, za agenciju ANSA, podsjetio je da se talijanska zajednica u Hrvatskoj uvijek zalagala za ulazak Hrvatske u EU jer uklanja granice koje smatra "neprirodnim". Ulazak Hrvatske u Europsku uniju je "povijesno i pravno pozitivan događaj jer briše posljednju granicu koja je od Europe dijelila njihove rodne zemlje koje su uvijek kulturalno pripadale zapadnoj Europi, još od najstarijih razdoblja", ocijenio je ANVGD u svojoj izjavi u nedjelju. "Tako se konačno zatvara jedan nesretan krug mržnji i neprijateljstva koji je svoju kulminaciju za narod Istre, Rijeke i Dalmacije doživio u pokoljima u fojbama, represiji Titovog režima, egzodusu 350.000 Talijana, ispraznivši za 90 posto jednu regiju koju je tisućljećima mirno nastanjivalo njeno autohtono stanovništvo. Pad te posljednje granice vraća u krug europskih država i bivše talijanske i venecijanske zemlje koje je mirovni sporazum iz 1947. oduzeo majci domovini", ocjenjuje udruga talijanskih ezula, odnosno optanata s područja Slovenije i Hrvatske. Ulazak u EU, osim toga, "učvršćuje srdačne odnose između Italije i Hrvatske koji su su otvorili postizanjem neovisnosti te stare nacije. U posljednja dva desetljeća odnosi talijanskih ezula i njihovih zemalja porijekla, Istre, Rijeke i Dalmacije, postupno su se intenzivirali, nadvladavajući naslijeđe sukoba i kršenja ljudskih prava".
AMAN
Snage sirijskog predsjednika Bašara al-Asada bombardirale su u nedjelju topništvom i zrakoplovstvom sunitske pobunjenike u gradu Homsu, drugog dana ofenzive za širenje područja pod nadzorom vladinih snaga u strateški važnoj središnjoj Siriji, rekli su aktivisti. Aktivisti su rekli da su pobunjenici koji brane staro središte Homsa i pet susjednih sunitskih četvrti najvećim dijelom odbili kopnene napade Asadovih snaga u subotu ali su izvijestili i o novim sukobima i mrtvima u nedjelju. Ofenziva je pokrenuta nakon razdoblja postojanog napredovanja Asadovih snaga potpomognutih militantima libanonskog Hezbolaha u selima pokrajine Homsa i gradovima blizu granice s Libanonom.
BRUXELLES
Europska unija zatražila je od Sjedinjenih Država objašnjenje informacija koje je objavio njemački tjednik Der Spiegel o tome da američke obavještajne službe špijuniraju predstavništva EU. "Odmah smo kontaktirali vlasti u Washingtonu i američke predstavnike u Bruxellesu oko izvješća u Der Spiegelu o tome da su američke tajne službe prisluškivale predstavništva EU u Washingtonu, Bruxellesu i u sjedištu UN-a u New Yorku", rekla je glasnogovornica Europske komisije. "Oni su rekli da provjeravaju točnost objavljenih informacija i da će nam se javiti nakon provjere", dodala je. Der Spiegel temelji svoje optužbe na povjerljivim dokumentima do kojih je došao preko bivšeg američkog savjetnika NSA-e Edwarda Snowdena. U jednom od tih dokumenata iz rujna 2010. koji je obilježen kao "strogo povjerljiv", NSA opisuje kako je špijunirala diplomatska predstavništva Europske unije u Washingtonu.
SARAJEVO
Na zgradi hrvatskog veleposlanstva u središtu Sarajeva u nedjelju navečer uz zastavu Republike Hrvatske istaknuta je i ona Europske unije. Veleposlanik Tonči Staničić i djelatnici veleposlanstva te hrvatskih konzularnih predstavništava u Bosni i Hercegovini ovom su prigodom simbolično šampanjcem nazdravili punopravnom članstvu u EU-u. Kako je Hini kazao veleposlanik Staničić, koliko god 1. srpnja bio značajan za Hrvatsku, to je datim koji će biti značajan i za BiH. "To znači puno u političkom i kulturnom smislu, u smislu povezivanja s Europom", kazao je Staničić.
VARŠAVA
Petnaest osoba hospitalizirano je u Poznanu, gradu na zapadu Poljske, kada se automobil zaletio u skupinu gledatelja koji su posjetili auto show. "Petnaest osoba je hospitalizirano nakon nesreće. Među ozlijeđenima je i dvoje djece. Život ranjenih nije u opasnosti", rekao je za AFP Andrzej Borowiak, glasnogovornik policije u Poznanu. Po svjedocima, tijekom vožnje luksuznih automobila gradskim ulicama, norveški vozač izgubio je kontrolu nad vozilom te probio barijere iza kojih su se okupili gledatelji. Vozač u nesreći nije ozlijeđen.