Dow Jones terminski indeks bio je u 14,00 sati u plusu 23, a Nasdaq indeks 3,5 bodova.
S&P terminski indeks porastao je 2,6 bodova i iznad je fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
U posljednja tri dana S&P 500 indeks porastao je 2,6 posto, a njegov uspon mogao bi se nastaviti i četvrti dan jer su, nakon dobrih gospodarskih podataka i izjava nekoliko dužnosnika Feda, splasnula strahovanja ulagača da će američka središnja banka smanjiti poticajne mjere prije nego što gospodarstvo bude na putu čvrstog, samoodrživog rasta.
A kakva je situacija u američkom gospodarstvu pokazat će današnje izvješće o industrijskoj aktivnosti Instituta za upravljanje nabavom (ISM) i konačan podatak o raspoloženju potrošača u lipnju.
Ovaj bi mjesec, pak, mogao biti prvi od listopada prošle godine u kojemu su cijene dionica pale. Tržište se, naime, našlo pod pritiskom polovicom lipnja nakon izjave predsjednika Feda Bena Bernankea da bi središnja banka kasnije ove godine mogla smanjiti poticajne programe kupnje obveznica, koji su dugo podržavali rast cijena dionica.
Ipak, tržište se posljednjih dana smirilo, pa su indeksi nadoknadili dio tih gubitaka. Tako je u drugom tromjesečju S&P 500 indeks zasad na dobitku od 2,8 posto, dok je u odnosu na početak godine u plusu oko 13 posto.
Na europskim se burzama, pak, danas trguje oprezno. Londonski FTSE indeks bio je u 14,00 sati u plusu 0,1 posto, dok su frankfurtski DAX i pariški CAC bili na gubitku između 0,1 i 0,3 posto.