Dow Jones indeks ojačao je prošloga tjedna 0,9 posto, na 15.248 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,8 posto, na 1.643 boda, a Nasdaq indeks 0,4 posto, na 3.469 bodova.
Cijelog prošlog tjedna trgovalo se vrlo nesigurno jer se ulagači plaše smanjenja poticajnih monetarnih programa američke središnje banke, koji već dugo vremena podržavaju tržište.
Ako makroekonomski podaci pokažu da se rast gospodarstva ubrzava, Fed bi mogao zaoštriti monetarnu politiku, a ako se rast uspori, monetarne mjere ostaju na snazi još neko vrijeme.
Zbog toga ulagači pažljivo prate svako novo gospodarsko izvješće koje bi moglo nagovijestiti rasplet te situacije.
Prošloga je petka objavljeno da je u svibnju broj zaposlenih povećan za 175.000, nešto više nego što se očekivalo, no stopa je nezaposlenosti porasla sa 7,5 na 7,6 posto.
To je pozitivno utjecalo na tržište jer se procjenjuje da podaci nisu ni dovoljno dobri, ni dovoljno slabi da bi naveli središnju američku banku na promjene u monetarnoj politici.
„Ti podaci sadrže za svakoga ponešto, i za one koji smatraju da bi se Fedovi programi mogli smanjiti prije, i za one koji se zalažu da to bude što kasnije“, kaže Mark Luschini, strateg u tvrtki Janney Montgomery Scott.
Na nesigurnost na tržištu ukazuje i rast VIX indeksa 'straha' Čikaške burze opcija. Od kada je prije tri tjedna predsjednik Feda Ben Bernanke kazao da bi na jednoj od idućih sjednica čelnici središnje banke mogli raspravljati o smanjenju poticajnih programa, taj je indeks porastao više od 20 posto.
Ipak, kreće se samo oko 15 bodova, što je prilično niska razina koja pokazuje da među ulagačima ne vlada panika jer vjeruju da Fed neće zaoštriti monetarnu politiku već na sjednici u lipnju, nego možda u rujnu.
„Tržište je u fazi prilagodbe, što znači da bi se neko vrijeme cijene dionica mogle kretati u uskom rasponu. No, ako Fed najavi promjenu politike, to bi moglo izazvati šok i pad cijena“, kaže Anastasia Amoroso, analitičarka u J.P. Morgan Funds.