Euro se u takvim okolnostima stabilizirao na 1,2899 dolara, što znači da je na dobitku 0,1 posto u odnosu na prethodno zatvaranje. Dolar je pak bio u neznatnom plusu prema jenu, te se njime trgovalo po 102,23 jena.
Od makrogospodarskih pokazatelja iz eurozone u fokusu su danas bili konačni podaci europskog ureda za statistiku Eurostata o inflaciji mjerenoj potrošačkim cijenama. U travnju se godišnja stopa inflacije oštro spustila na 1,2 posto, s ožujskih 1,7 posto, dok su cijene na mjesečnoj razini smanjene za 0,1 posto.
Pad cijena u Njemačkoj i Francuskoj istaknuo je rizik deflacije u eurozoni u uvjetima daljnjeg produbljivanja recesije u 17-članom bloku. U takvim okolnostima jačaju očekivanja o novim rezovima kamatnih stopa nakon što ih je početkom svibnja Europska središnja banka snizila kako bi poduprla krhko gospodarstvo.
"Novi podaci naglašavaju slabosti u gospodarstvu eurozone, uključujući i najveća gospodarstva, i zbog toga će euro ostati ranjiv", kazao je Ian Stannard, valutni strateg u banci Morgan Stanley.
Ulagači su u potrazi za novim smjernicama čekali i novi niz pokazatelja iz SAD-a, koji su bili lošiji no što se očekivalo, pa su ojačali prodajni pritisci na dolar.
Novi podaci s tržišta rada pokazuju da je u prošlom tjednu broj zahtjeva za naknadom za nezaposlene zabilježio najveći skok u proteklih šest mjeseci, što je zabrinjavajući znak za gospodarstvo pogođeno mjerama štednje. U fokusu su bili i podaci o inflaciji u SAD-u u travnju, koji su pokazali najveći pad potrošačkih cijena u posljednje više od četiri godine, te oni o započetoj gradnji kuća.