WASHINGTON - Na dijelovima bombi upotrijebljenih u napadu na Bostonskom maratonu istražitelji su pronašli tragove ženskog DNK te nastoje otkriti kojoj osobi on pripada, objavili su policijski izvori, a prenosi CNN. Jedan od izvora ističe da bi DNK mogao pripadati bilo kojoj osobi koja je eventualno bila u kontaktu s proizvodima upotrijebljenima pri izradi bombe. Zasad nije utvrđeno znači li to da je braći Carnajev u napadima pomagala i ženska osoba ili se DNK na bombi našao nakon eksplozije i pripada nekoj od žrtava. Istražitelji smatraju da bi DNK mogao pripadati bilo kome, primjerice prodavačici u dućanu koja je Carnajevima prodala materijal ili nekome tko se u trenutku eksplozije zatekao u blizini bombe.
KAIRO - Egipćani su u ponedjeljak izvijestili kako se povlače iz razgovora o Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja (NPT), o kojemu se od prošloga tjedna pregovara u Ženevi, prosvjedujući na taj način zbog neprimjenjivanja rezolucija iz 1995. o Bliskom istoku bez nuklearnog oružja. Implicitno se odluka odnosi na Izrael koji nije ni potvrdio ni opovrgnuo da posjeduje nuklearno oružje i nije potpisnik NPT-a. Arapske države i Iran smatraju da potencijalni izraelski nuklearni arsenal predstavlja opasnost za bliskoistočni mir i sigurnost. Kairo je izvijestio kako se povlači iz pregovora, želeći na taj način "poslati snažnu poruku da ne prihvaća izostanak ozbiljnog pristupa procesu uspostavljanja zone bez nuklearnog oružja na Bliskom istoku". "Ne možemo zauvijek čekati da se ova rezolucija primijeni", stoji u priopćenju egipatskog ministarstva vanjskih poslova koje prenosi državna agencija MENA. Kairo je pozvao zemlje članice i međunarodne institucije da preuzmu odgovornost za legitimnu primjenu međunarodnih rezolucija.
DAKA - Dvije zapadne tvrtke koje proizvode odjeću u Bangladešu obećale su da će isplatiti odštetu obiteljima radnika koji su smrtno stradali kada se prošli tjedan srušila zgrada bangladeške tvornice u kojoj su izrađivali odjeću za zapadno tržište. Obećanje britanske tvrtke Primark i kanadske Loblaw uslijedilo je nakon što je u ponedjeljak pred sud u Daki izveden vlasnik srušene zgrade. Prosvjednici, među njima i odvjetnici, koji su se nalazili ispred zgrade suda izvikivali su "Objesite ga!". Najmanje 385 radnika poginulo je u nesreći, što je jedan od posljednjih u nizu sličnih incidenata koji dovode u prvi plan ozbiljno pitanje sigurnosti bangladeških radnika i njihovih niskih plaća u siromašnim zemljama južne Azije u kojima je proizvodnja odjeće glavna izvozna grana koja čini 80 posto izvoza. Uhićeno je osam ljudi - četvero upravitelja tvornice, dvojica inženjera, vlasnik zgrade Mohamed Sohel Rana i njegov otac Abdul Khalek. Policija traži petoga upravitelja tvornice, španjolskoga državljanina Davida Mayora, unatoč tomu što nije jasno je li se i on u vrijeme nesreće nalazio u Bangladešu.
PEKING - Kineska policija uhitila je 19 osoba te zaplijenila eksplozivne naprave kućne izrade i oružje nakon krvavog sukoba između manjinskih Ujgura i policije u kojima je prošli tjedan u pokrajini Xinjiang smrtno stradala 21 osoba, objavili su državni mediji. Prošli je utorak u Xinjiangu ubijena 21 osoba, među kojima šest policajaca i najmanje šest Ujgura. Događaji od utorka najsmrtonosnija su eskalacija nasilja od 2009. kada je u sukobima između većinskih Han Kineza i manjinskih Ujgura u glavnome gradu regije Urumqiju život izgubilo gotovo 200 ljudi. Kineske su vlasti nasilje nazvale terorizmom, a glasnogovornica regionalnih vlasti usporedila je incident s bombaškim napadima u Bostonu. Pokrajina Xinjiang često je poprište nemira zbog velikih napetosti između većinskog naroda Han i Ujgura, turkofornih muslimana. Brojni Ujguri optužuju kineske vlasti da guše njihovu vjeru i kulturu te se protive masovnom useljavanju Hana u tu regiju koja je još jako siromašna, iako je bogata prirodnim resursima.