BERLIN - Njemačko ministarstvo financija u subotu je pozvalo njemačke medije da predaju vlastima informacije o mogućim utajivačima poreza, nakon što je otkriveno da veliki broj Nijemaca skriva imovinu u poreznim oazama. Prema pisanju magazina Focus oko 100.000 ljudi iz Njemačke koristi porezne oaze preko kojih je obavljeno 260 milijuna financijskih transakcija. Mediji su odbili predati te podatke. "Porezna uprava i tužitelji moraju preispitati koje zaključke i tragove mogu izvući iz informacija koje su već objavljene", kazao je glasnogovornik ministra financija dodajući da ministarstvo pozdravlja napore medija da istraže izbjegavanje plaćanja poreza i smatra to potporom vlastitim aktivnostima. Ministar financija Wolfgang Schaeuble kazao je kako Berlin namjerava pozvati na veću međunarodnu suradnju u borbi protiv utaje poreza. I ministar gospodarstva Philipp Roesler također je pozvao medije da predaju podatke vlastima.
MOSKVA - Rusija je kritizirala inicijativu zapadnih zemalja da se proširi planirana UN-ova istraga o uporabi kemijskog oružja u Siriji i usporedila je s pritiscima uoči invazije na Irak 2003. godine. Rusija, koja koristi svoje pravo veta u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda kako bi ublažila pritisak zapada na Siriju, rekla je da se prošlog mjeseca najavljena UN-ova istraga treba usredotočiti na tvrdnje sirijske vlade da su pobunjenici uporabili kemijsko oružje u blizini grada Alepa. Zapadne zemlje žele da se također istraže i dva navoda pobunjenika o uporabi takvog oružja. Sirijska oporba kaže da su sva tri navodna napada kemijskim oružjima izvele snage predsjednika Bašara al-Asada. Rusko ministarstvo vanjskih poslova je u izjavi od subote izrazilo ljutnju zbog pisma u kojem je, kako kaže ministarstvo, tajništvo UN-a reklo sirijskoj vladi da namjerava proširiti istragu van incidenta koji se dogodio krajem ožujka kod Alepa. "Takav pristup podsjeća na smjer zauzet u istrazi o postojanju kemijskog oružja u Iraku koja je bila temeljena na namjerno netočnim podacima i dovela do dobro poznatih posljedica", reklo je rusko ministarstvo referirajući se na od SAD-a predvođenu invaziju na Irak 2003. godine. "Ne možemo ne zaključiti da pod pritiskom određenih država tajništvo UN-a zauzima nekonstruktivno i nedosljedno stajalište koje u biti potkopava istragu o incidentu kod Alepa", reklo je rusko ministarstvo ne spominjući ime glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona. Prošlog je mjeseca Rusija optužila zapadne zemlje da pokušavaju iskoristiti istragu kako bi uklonile Asada s vlasti i rekla da bi istraga mogla biti pristrana ukoliko se u istražiteljski tim ne uključe i ruski i kineski stručnjak.
KAIRO - Pet Egipćana je poginulo a osam ozlijeđeno u sukobima između kršćana i muslimana u gradu pokraj Kaira, objavile su u subotu snage egipatske sigurnosti. Četiri kopta i jedan musliman poginuli su kad su pripadnici obje zajednice otvorili vatru jedni na druge u El Khususu sjeverno od Kaira. Egipatska novinska agencija Mena javlja da su poginule četiri osobe. Reuters navodi da su neredi počeli u petak kad je skupina kršćanske djece nešto nacrtala na zidu muslimanskog vjerskog instituta. Jedan je odrasli muškarac počeo tući djecu, pri čemu se okupila velika skupina ljudi. Netko je ispalio hitac a odbijeni metak pogodio je jednog od dječaka, zatim je počela opća pucnjava. Po svjedočenju stanovnika, neredi su nastavljeni kad su muslimani počeli razbijati koptske trgovine, a zatim su planuli i neki muslimanski stanovi. Muslimanski čelnici odmah su osudili nasilje i zatražili smirivanje stanja. Policija je dosad privela 15 osoba. Sukobi muslimana i kršćana sve su češći u Egiptu nakon pada Hosnija Mubaraka.
BEOGRAD - Predsjednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izazvao je oštre prosvjede u Srbiji najavom da će vojvođanski parlament u srijedu 10. travnja usvojiti Deklaraciju o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine, a vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) i oporbena Demokratska stranka Srbije (DSS) osudile su tu namjeru kao rušenje Srbije u trenutku kad državni vrh donosi teške odluke o Kosovu. Vojvođanski premijer Bojan Pajtić najavio je donošenje deklaracije obrazloživši da se Vojvodini "narušavaju i ranije stečena prava, što je nezabilježeno u modernoj europskoj praksi", navedeno je na internetskoj stranici Vlade Vojvodine. "Deklaracija će ozbiljno upozoriti na to da nepoštovanje načela autonomije, ustavnih i zakonskih rješenja, slabi pravnu državu i europsku demokratsku praksu. Time se ugrožavaju stabilnost i normalno funkcioniranje odgovorne države", objasnio je predsjednik Vlade Vojvodine. Pajtić je rekao i da aktualna vlast "mora imati snage podnijeti teret pogubne politike na Kosovu devedesetih godina", istaknuvši da "Vojvodina ne smije biti poligon na kojem će se iskaliti bijes i frustracija zbog iznuđenih i nepopularnih poteza". "Skupština Vojvodine neće pristati na to da se Vojvodina i prava njezinih građana svedu na neku neobaveznu formu, poput nevladine organizacije, lovačkog ili ribolovnog društva", naveo je Pajtić u pisanoj izjavi istaknuvši kako Vojvodina istovremeno daje "punu potporu vlasti da se jasno opredijeli za europski put Srbije". Vojvođanski premijer ustvrdio je da je srbijanska vlada protuustavnom odlukom, bez konzultacija s pokrajinskim organima, počela neustavno raspolagati pokrajinskom imovinom, te uzurpirala pravo postavljanja kadrova i preuzimanja ovlasti pokrajinskih dužnosnika. U oštrom prosvjedu Srpska napredna stranka osudila je namjeru Vlade Vojvodine, ocijenivši da za to "izabrali najgori trenutak po državu Srbiju, čije državno rukovodstvo ulaže ogromne napore na očuvanju državnog jedinstva". Istodobno, Demokratska stranka Srbije (DSS) ocjenjuje da namjere vlade Vojvodine i Bojana Pajtića "predstavljaju novi ultimatum za razbijanje zemlje" i to "u trenutku kada je Srbija izložena ogoljenim prijetnjama i ucjenama Europske unije".