VATIKAN - Papa Franjo predvodio je uskrsno bdijenje u subotu navečer u bazilici svetog Petra i sve one koji su udaljili od vjere pozvao da dopuste da se Bog vrati u njihove živote. Bazilika svetog Petra bila je u mraku na početku službe što simbolizira tamu u Isusovu grobu prije uskrsnuća. Oko 10 tisuća nazočnih u bazilici upalilo je svijeće kada je Papa krenuo prema glavnom oltaru, a potom su se upalila svjetla. Franjo je izgovorio jednostavnu homiliju podsjetivši na biblijsku priču o ženama koje su otišle do Isusova groba i iznenadile se kad su vidjele da je prazan. Pozvao je sudionike bdijenja da se ne "boje Božjih iznenađenja, da nikada ne gube vjeru suočeni s problemima ili patnjama u svakodnevici i da, ako su se od vjere udaljili, dopuste Bogu da se vrati u njihove živote". "Neka uskrsli Isus uđe u vaše živote, dočekajte ga kao prijatelja, s povjerenjem, jer on je život! Ako ste ga dosad držali na udaljenosti, krenite naprijed. Primit će vas otvorenih ruku", kazao je Papa. "Ako ste bili ravnodušni, pokušajte, preuzmite rizik.. nećete biti razočarani. Slijediti Isusa čini se teško, ali ne bojte se, vjerujte mu, budite sigurni da vam je blizu, on je uz vas i dat će vam mir koji tražite i snagu da živite", poručio je Franjo. Slijedeći još jednu tradiciju uskrsnog bdijenja, Papa je krstio četvero odraslih novih pripadnika Crkve. Oni su bili iz Italije, Albanije, Rusije i Sjedinjenih Država. U nedjelju, na svetkovinu Uskrsa na Trgu sv. Petra papa Franjo predvodit će svečano euharistijsko slavlje koje će završiti blagoslovom Urbi et orbi – Gradu i svijetu, koji će Papa podijeliti sa središnje lože bazilike sv. Petra.
KAIRO - Zrakoplov na prvom komercijalnom letu između Egipta i Irana nakon 34 godine poletio je u subotu iz Kaira što je najnoviji znak normalizacije odnosa dvije zemlje prekinutih nakon islamske revolucije u Iranu 1979. godine kada je Egipat pružio utočište svrgnutom iranskom šahu Rezi Pahlaviju. Egipat i Iran suglasili su se obnoviti izravne letove još u listopadu 2010. prije nego je egipatski predsjednik Hosni Mubarak svrgnut s vlasti. "Let Air Memphisa, tvrtke u vlasništvu egipatskog poslovnog čovjeka Ramija Lakaha, poletio je iz Kaira za Teheran u subotu prevozeći osam Iranaca među kojima su bili i diplomati", kazao je predstavnik zračne luke u Kairu. Zrakoplovna tvrtka uvest će veći broj linija za turistička i poslovna putovanja između dvije zemlje.
PARIZ - Tri su osobe poginule, a petnaestak ih je ozlijeđeno, od kojih tri teže u subotu u požaru u staroj zgradi u pariškom predgrađu Aubervilliersu, izvijestili su službeni izvori. Prema prvim podacima odmah su smrtno stradale dvije osobe, no tijekom noći u bolnici je od posljedica ozljeda umrla još jedna osoba. Još uvijek nije poznat uzrok noćašnjeg požara. Stanovnik četvrti u kojoj se nesreća dogodila novinarima je rekao kako je ispred jedne drvene barake bačen molotovljev koktel, no ta informacija nije službeno potvrđena. Francuska ministrica za stambena pitanja Cecile Duflot, koja je odmah stigla na mjesto događaja novinarima je potvrdila informaciju o dvoje mrtvih, pet teško i devet lakše ozlijeđenih. Sedmerokatnica je izgrađena dvadesetih godina prošlog stoljeća, no stanari tvrde da je bila u dobru stanju. U trenutku izbijanja požara u zgradi je bilo šezdesetak stanara. Požar je izbio na trećem katu te se vrlo brzo proširio na četvrti.
TORINO - Torinsko platno, u koje je po kršćanskom vjerovanju bio umotan Isus nakon smrti, prikazano je u subotu navečer u izravnom prijenosu na talijanskoj televiziji nakon 40 godina. Platno se čuva u torinskoj katedrali svetog Ivana Krstitelja. Torinski nadbiskup Cesare Nosiglia zamolio je papu Benedikta XVI. da dopusti se povodom Godine vjere platno prikaže na televiziji na Veliku subotu. Prijenos televizije RAI iz torinske katedrale trajao je 90 minuta i uključivao je i zatvorenu misu. Slika je izravno prenošena u svijet i putem brojnih internetskih portala, a u svečanost se video porukom uključio i papa Franjo. "Ovo lice ima sklopljene oči, lice je to čovjeka koji nije živ, a ipak nas čudesno promatra i govori našim srcima", kazao je Papa. Izrađena je i posebna aplikacija za smartphone i zainteresirani su mogli tim putem vidjeti digitalni prikaz platna. Televizijsko prikazivanje platna poklopilo se s objavom knjige "Misterij platna" u kojoj profesor Giulio Fanti sa sveučilišta u Padovi i novinar Saverio Gaeta tvrde da pokrov nije srednjovjekovna krivotvorina. Oni su proučavali niti iz Torinskog platna i uspoređivali ih s onima iz kasnijeg pa sve do modernog doba i po rezultatima zaključili da niti pripadaju u vremenski period od 300. godine prije Krista do 400. godine nakon Krista. Vatikan nikada nije službeno priznao platno kao autentično, ali ne osporava narodno vjerovanje da je u pokrov bio umotan Isus. I papa Franjo je u svojoj poruci platno nazvao "ikonom", a ne relikvijom. Platno dimenzija 1.21x4.42m čuva se u neprobojnom kovčegu s kontroliranim klimatskim uvjetima u torinskoj katedrali i rijetko se izlaže javnosti. Sljedeće javno prikazivanje u katedrali planirano je za 2025. godinu.