FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 15. veljače 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

PARIZ - Francuska se sprema revidirati naniže ciljanu prognozu rasta za 2013. godinu, signalizirao je francuski ministar financija Pierre Moscovici, otklonivši istodobno mogućnost dodatnih mjera štednje radi smanjenja prekomjernog proračunskog deficita. Gospodarstvo se u četvrtom tromjesečju prošle godine smanjilo za 0,3 posto a u cijeloj je 2012. stagniralo, pokazali su u četvrtak podaci statističkog instituta INSEE. U 2011. gospodarstvo je poraslo 1,7 posto. Ministar financija priznao je jučer da će vlada morati preispitati važeću prognozu rasta za ovu godinu od 0,8 posto. "Napominjemo da brojka za 2012. nije dobra, negdje je oko nule, a znamo i da ćemo morati preispitati prognozu rasta u 2013.", rekao je Moscovici u četvrtak za kanal France 2. Upitan znači li to da će vlada morati uvesti dodatne mjere štednje kako bi ispunila obveze prema Europskoj uniji i smanjila proračunski manjak na 3,0 posto BDP-a, rekao je da Pariz već poduzima "ozbiljne" mjere kako bi korigirao deficit. Otklonio je ipak mogućnost dodatnih mjera štednje. "Ne želim osuditi zemlju na recesiju", rekao je. Natuknuo je da bi Europska unija mogla produljiti rok Francuskoj za spuštanje deficita na maksimalno dopuštenih tri posto.

FRANKFURT - Predsjednik Europske središnje banke (ECB) i dva njemačka predstavnika u središnjoj monetarnoj instituciji eurozone oštro su se u petak usprotivili političkim pritiscima na ECB da cilja na određeni tečaj eura. Netom uoči željno iščekivanog sastanka ministara financija G20, čelnik ECB-a Mario Draghi obrušio se na učestale primjedbe o valutama, ocijenivši ih "neprimjerenima, neučinkovitima i štetnima". "Sve su te priče u proteklih nekoliko tjedana ili neprimjerene ili neučinkovite, a u svakom slučaju protivne su svrsi", kazao je Draghi na tiskovnoj konferenciji održanoj nakon sastanka s dužnosnicima ruske središnje banke. Nakon redovnog zasjedanja ECB-a prije tjedan dana Draghi je poručio da će ECB budno pratiti utjecaj jačanja eura na gospodarstvo, potpirivši očekivanja da bi njegovo jačanje moglo biti otponac za smanjenje ključnih kamatnih stopa u eurozoni. Čelnik njemačke središnje banke Bundesbanke Jens Weidmann, ujedno član 23-članog Upravnog vijeća u ECB-u, pridružio se Draghijevim ocjenama, poručivši da euro nije ozbiljno precijenjen i da ECB neće mijenjati monetarnu politiku zbog utjecaja njegova tečaja na inflaciju.

TOKIO - Japanska industrijska proizvodnja porasla je u prosincu 2,4 posto, pokazali su u petak revidirani podaci japanske vlade, odražavajući oporavak proizvodnje u sektorima transportne i tvorničke opreme. U početnoj procjeni vlada je prognozirala rast proizvodnje za 2,4 posto. U studenom proizvodnja je pala 1,4 posto. Na godišnjoj razini japanska je industrijska proizvodnja u posljednjem prošlogodišnjem mjesecu pala 7,9 posto. Indeks iskorištenosti tvorničkih kapaciteta porastao je u prosincu 2,9 posto u odnosu na studeni i iznosio je 84,6 bodova.

BRUXELLES - Ribe iz uzgoja moći će se od 1. lipnja u Europskoj uniji hraniti brašnom proizvedenim od svinja i peradi, što je u Uniji bilo zabranjeno od krize "kravljeg ludila", objavila je Europska komisija. Stručnjaci država članica mjeru su odobrili u srpnju 2012., a omogućit će ponovno korištenje tih vrsta stočnog brašna za prehranu riba i drugih životinja iz akvakulture. "To će poboljšati dugoročnu održivost sektora akvakulture jer ta hrana može biti dragocjena zamjena za riblje brašno, koje je rijedak resurs", priopćila je Komisija. Odluka je "u skladu s posljednjim znanstvenim mišljenjima po kojima je rizik prijenosa goveđe spongiformne encefalopatije (BSE) među životinjama koje nisu preživači zanemariv ako nije riječ o kanibalizmu", ističe Komisija. Korištenje stočnog brašna u prehrani preživača zabranjeno je od 1997. zbog rizika od zaraze BSE-om ili "kravljim ludilom". Zabrana je 2001. proširena na sve životinje za ljudsku prehranu.

FRANKFURT - Drugi po veličini njemački zajmodavac Commerzbank objavio je u petak da će u ovoj godini staviti na stranu nešto više novca za pokrivanje nenaplativih kredita budući da se gospodarsko okruženje pogoršava. "U 2012. ispunili smo preduvjete za preustroj banke. Početne mjere postižu ciljani učinak ali nema sumnje da nas čeka još puno posla", kazao je izvršni direktor Martin Blessing. Ovog je mjeseca Commerzbank izvijestila da joj se neto dobit u 2012. smanjila na šest milijuna eura, sa 638 milijuna eura koliko je iznosila u istom razdoblju godine ranije. Rezervacije za loše kredite porasle su na gotovo 1,7 milijardi eura, s 1,4 milijarde eura. Banka je dobila 18 milijardi eura državne pomoći u jeku financijske krize a sada su upozorili da očekuju dodatne troškove. Tako u prvom ovogodišnjem tromjesečju očekuju rashod od oko pola milijarde eura povezano s planiranim ukidanjem 4.000 do 6.000 radnih mjesta do 2016. Nedavni podaci pokazali su da se njemačko gospodarstvo smanjilo u četvrtom tromjesečju više nego na vrhuncu financijske krize 2009.

STOCKHOLM - Švedski lanac modnih kuća Hennes & Mauritz AB izvijestio je u petak o padu prodaje u siječnju, četvrti mjesec zaredom, budući da njegovo poslovanje i dalje pritišće slaba osobna potrošnja u Europi. Prodaja iskazana u lokalnim valutama u trgovinama otvorenim dulje od godinu dana smanjila se u prvom ovogodišnjem mjesecu za četiri posto u odnosu na isto razdoblje lani. Na najvećem tržištu u Europi, onom njemačkom, ukupna je prodaja odjeće smanjena čak šest posto. Ukupna prodaja H&M-a koja uključuje i prodaju u novim trgovinama, otvorenim prije manje od godinu dana, porasla je pet posto. Na kraju siječnja kompanija je imala ukupno 2.808 modnih kuća, u odnosu na 2.488 koliko ih imala u istom razdoblju prošle godine.

LONDON - Cijene barela nafte kliznule su u petak na londonskom tržištu ispod razine od 118 dolara nakon razočaravajućih podataka iz eurozone koji su obnovili zabrinutost za problemima pritisnutu regiju. Cijena barela sirove nafte na londonskom je tržištu pala 28 centi, na 117,72 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 22 centa nižoj cijeni, od 97,1 dolara. U posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju eurozona je kliznula još dublje u recesiju, zabilježivši pad aktivnosti na tromjesečnoj razini od 0,6 posto, najveći od 2009., pokazale su jučer prve procjene europskog statističkog ureda. Najveća gospodarstva eurozone, njemačko i francusko, u slabijem su stanju nego što se očekivalo. Podaci iz eurozone nadovezali su se na također razočaravajuće pokazatelje iz Japana, koji su signalizirali da se ta zemlja još uvijek bori s recesijom. Nisu riješeni ni američki fiskalni problemi. Značajniji pad cijena koči obnovljena zabrinutost zbog iranskog nuklearnog programa i napetosti u drugim dijelovima Bliskog istoka, kao i dobri podaci s američkog tržišta rada.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago pale, zbog produbljivanja recesije u eurozoni, dok su na valutnim tržištima ulagači oprezni uoči sastanka čelnika skupine G20 najvećih svjetskih gospodarstava, koji će raspravljati i o tečajevima. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu i Singapuru oslabile između 0,1 i 0,3 posto. U Južnoj Koreji cijene su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer. Oprez na azijskim burzama posljedica je jučer objavljenih podataka o 0,6-postotnom padu gospodarstva eurozone u posljednjem lanjskom tromjesečju. Više nego što se očekivalo pala su i gospodarstva Njemačke te Francuske, najveća u Europi, pa je splasnula nada u oporavak eurozone na početku ove godine. I na valutnim tržištima vlada oprez jer su ulagači suzdržani uoči sastanka čelnika skupine G20 u Moskvi danas i sutra, na kojemu će se raspravljati i o oštrom padu tečaja jena.

NEW YORK - Na Wall Streetu su i u četvrtak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer nema vijesti koje bi znatnije potaknule ulagače, no tržištu je podršku pružilo nekoliko preuzimanja. Dow Jones oslabio je 9 bodova, ili 0,07 posto, na 13.973 boda, dok je S&P 500 ojačao 0,07 posto, na 1.521 bod, a Nasdaq indeks 0,06 posto, na 3.198 bodova. Burzovni indeksi ostali su gotovo nepromijenjeni već treći dan zaredom jer ni s korporativne, ni s makroekonomske scene nema vijesti koje bi značajnije potaknule tržište. Na početku trgovanja cijene su dionica pale jer je japansko gospodarstvo neočekivano oslabilo i u četvrtom lanjskom tromjesečju, trećem zaredom. No dok se u Japanu stanje donekle poboljšava, ulagače su zabrinuli podaci o većem nego što se očekivalo padu njemačkog i francuskog gospodarstva, što pokazuje da je u posljednja tri mjeseca prošle godine recesija u eurozoni produbljena. Ipak, ulagače je ponešto ohrabrilo izvješće prema kojemu je prošloga tjedna broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenim Amerikancima pao više nego što se očekivalo, što ukazuje na poboljšanje situacije na tržištu rada.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙