Londonski FTSE pao je 0,29 posto na 5.928 bodova, frankfurtski DAX za 0,53 posto na 7.574 boda, dok je pariški CAC bio u minusu 0,21 posto i iznosio je 3.638 bodova.
Obujam trgovanja bio je iznimno slab, što je dodatno potenciralo kretanje indeksa.
Fed je u srijedu najavio novi ciklu monetarnih poticaja za gospodarstvo, naznačivši ujedno da će ključne kamatne stope ostati blizu nule sve dok nezaposlenost ne padne na 6,5 posto.
Predsjednik Feda Ben Bernanke upozorio je ipak da monetarna politika neće biti dovoljna da neutralizira štetu koju bi mogla prouzročiti fiskalna kriza.
Ključno je pitanje tako zastoj u pregovorima Kongresa i Bijele kuće o proračunu za iduću godinu. Ulagači nastoje procijeniti hoće li pregovarači do kraja godine postići dogovor kojim će otkloniti prijetnju fiskalne krize u SAD-u. Na kocki su automatski proračunski rezovi i povećanja poreza ukupne vrijednosti nekih 600 milijardi dolara, koje pregovarači nastoje spriječiti.
"Definitivno je pokrenut blagi val dobitonosnih prodaja a blijedi i optimizam da se fiskalna kriza u SAD-u može izbjeći", kazao je Mike McCudden iz tvrtke Interactive Investitor.
Glavni uteg za indekse bili su proizvođači lijekova predvođeni kompanijom AstraZeneca čije su cijene dionica pale 2,3 posto nakon što se njezin eksperimentalni lijek za reumatoidni artritis u kliničkom ispitivanju pokazao slabijim od odgovarajućeg Abbottova lijeka Humira.
Indeks Tokijske burze Nikkei poskočio je 1,68 posto na 9.742 boda.