Londonski FTSE oslabio je 0,13 posto na 5.906 bodova, frankfurtski DAX za 0,29 posto na 7.496 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,09 posto i iznosio 3.602 boda.
Posebno snažan pad zabilježio je talijanski burzovni indeks FTSE MIB, potonuvši 2,7 posto nakon što je premijer Monti u subotu najavio da će podnijeti ostavku čim bude usvojen proračun za 2013. Dva dana ranije stranka Silvija Berlusconija povukla je u parlamentu potporu Montijevoj tehnokratskoj vladi. Sam Berlusconi kazao je da će se ponovno kandidirati za premijera.
Te su vijesti pritisnule bankovni sektor, pa je dionica Intese Sanpaolo oslabila 6,1 posto, Banco Popolarea 6,4 posto a UniCredita 5,5 posto.
Najava Montijeve ostavke pogodila je i druge europske banke, pa je BNP Paribas izgubio na vrijednosti 1,9 posto, Credit Agricole 2,9 posto a Banco Santander 2,2 posto.
"Ponovo smo pod stresom, ponovo se pitamo: 'koja je dionica izložena Italiji?'", tumači David Thebault iz Global Equitiesa.
"Upravo je Monti uspio stabilizirati Italiju i zaustaviti širenje krize iz Grčke. Njegova iznenađujuća ostavka vraća u jednadžbu politički rizik, koji smo već zaboravili", dodaje.
Mogućnost Montijeve ostavke povisila je razliku u prinosima na talijanske državne obveznice u odnosu na referentne njemačke, na 3,60 postotnih bodova, u odnosu na 3,25 postotnih bodova koliko je iznosila u peta.
"Sve talijanske dionice su pale a posebno veliku cijenu platile su banke. Fokus je ponovo na razlici u prinosima", ističe Riccardo Designori iz milanske tvrtke Brown Editore.
Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je 0,07 posto na 9.533 boda.