To su neki od zaključaka današnjeg, prvog dana XV. kongresa hotelijera koji je u zagrebačkom Hotelu Sheraton, u organizaciji Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH), okupio više od 150 domaćih i stranih sudionika.
Profesor opatijskog hotelijerskog fakulteta i jedan od osnivača nacionalne udruge hotela Zdenko Cerović istaknuo je da bi uvođenjem u funkciju i unaprjeđenjem 96 trenutno zatvorenih, devastiranih i neiskorištenih smještajnih objekta, većinom hotela, Hrvatska dobila oko 8,5 tisuća soba, 17 tisuća kreveta, 3.200 novih stalnih i još 1.400 sezonskih radnih mjesta.
To bi bez produljenja sezone donijelo i 1,6 milijuna novih noćenja, oko 100 tisuća eura prometa plus davanja za porez, naknade i ostalo, kao i milijardu eura investicija. No, te investicije treba znati 'izvući' i na tome bi, uz razvoj novih sadržaja i motiva dolaska, svi u hrvatskom turizmu najprije trebali poraditi, a tek onda na investicijama u nove objekte, smatra Cerović.
Unatoč smanjenju stope PDV-a za ugostiteljstvo na 10 posto od iduće godine, što su hotelijeri tražili od kraja 1990-ih, te drugim mjerama Vlade za poboljšanje okvira poslovanja i atraktivnosti zemlje za investicije, hotelijeri i dalje imaju velika očekivanja od države i javnog sektora, koji, kako je kazao predsjednik UPUHH-a Kristian Šustar, mora graditi temeljnu, pa i turističku infrastrukturu.
Predsjednik Uprave umaškog Istraturista Željko Kukurin kaže da kongresne centre, aqua i tematske parkove te slične objekte treba graditi javni, a ne privatni sektor, dok za uvođenje niže stope PDV-a drži da iduće godine neće imati većeg efekta na poslovanje jer su ga već 'pojeli' visoki troškovi energenata, hrane, komunalija i slično.
Ipak, i on, kao i drugi hotelijeri vjeruju da je niži PDV dugoročno dobra mjera. Otvarajući kongres i ministar turizma Veljko Ostojić je kazao kako je niži PDV dugoročno dobra mjera i za poslovanje i kao poruka domaćim i stranim investitorima jer hrvatski turizam približava okvirima konkurentskih zemalja.
Ministar vjeruje i da će hotelijeri tu mjeru znati iskoristiti u pripremama za 2013., ali i dokazati da će imati pozitivan učinak na državni proračun, a sličan efekt trebala bi imati i mjera uvođenja fiskalnih blagajni, od koje se očekuje povećanje financijske discipline te smanjenje 'crnog' poslovanja.
Za turizam i hotelijere veliki je izazov i ulazak Hrvatske u EU iduće godine, a Ostojić se nada da će oni znati iskoristiti tu veliku šansu s obzirom da će tim povodom Hrvatska globalno dobiti veliku medijsku pažnju.
Govoreći o makroekonomskom okviru turizma i hotelijerstva, ekonomski analitičar Zdeslav Šantić naglasio je da je očekivani ovogodišnji porast prihoda turizma iz inozemstva od oko 6,5 posto dosta skroman jer ga treba promatrati i u kontekstu porasta cijena od 3,2 posto ove godine. Ni 2013. zbog krize eurozone i porasta cijena neće moći biti znatno bolja u turizmu od ove godine, procjenjuje Šantić.
Predsjednik saborskog Odbora za turizam Goran Beus Richenberg naglasio je važnost skorog usvajanja strategije razvoja turizma kao i inzistiranja na kvaliteti, kreativnosti i inovativnosti u hotelijerstvu, dok su predstavnici HOTREC-a (najvažnije udruga hotelijera u EU, čiji je član nedavno postao i UPUHH) istaknuli važnost strukovne suradnje i povlačenja novca iz fondova EU-a.