FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europske dionice čekaju detalje planova ECB-a

Autor: mpuk
LONDON/FRANKFURT/PARIZ, 20. kolovoza 2012. (Hina/Reuters) - Europske dionice oscilirale su u ponedjeljak između pozitivnog i negativnog teritorija, poduprte naznakama da Europska središnja banka kuje planove za rješavanje dužničke krize, ali je ulagače ubrzo prizemljila njemačka kritika.

Londonski indeks FTSE oslabio je 0,3 posto na 5.833 boda, a pariški CAC 0,2 posto, na 3.480 bodova. Frankfurtski DAX bio je pak na identičnom postotnom dobitku, dosegnuvši 7.057 bodova.

„Pozornost je u potpunosti usmjerena na prinose na španjolske 10-godišnje obveznice. Ako padnu ispod plafona od šest posto, to bi značilo da ECB-ova strategija donosi željene rezultate i tržišta dionica dobit će novi poticaj za rast", tumači Arnaud Scarpaci iz tvrtke Agilis Gestion.

"Ključni će test biti sutrašnja aukcija kratkoročnog španjolskog duga", dodaje.

Njemački magazin izvijestio je tijekom vikenda da ECB razmišlja o utvrđivanju gornje granice za troškove zaduživanja zemalja eurozone, što bi obeshrabrilo špekulante.

Izvješće je na početku trgovine u ovom tjednu potaknulo rast tržišta dionica ali je potom stigao hladni tuš u vidu kritike njemačke središnje banke na račun ECB-ovih planova za intervenciju na tržištima obveznica radi smanjivanja troškova zaduživanja Španjolske i Italije.

„Ulagači žele vjerovati u intervenciju ECB-a, ali moramo znati sve pojedinosti kako to planiraju učiniti i u tom će smislu mjesec rujan biti ključan", kazao je Thierry Claude iz banke Barclays France.

U takvom su okruženju najveći dobitnici bile banke eurozone. Talijanski Banco Popolare skočio je 6,2 posto, a francuski Societe Generale 1,3 posto.

Deutsche Bank oslabio je pak 0,6 posto nakon napisa u medijima da američki istražitelji istražuju moguće sudjelovanje tog njemačkog zajmodavaca i još nekih svjetskih banaka u poslovima povezanim s Iranom, Sudanom i drugim zemljama pod međunarodnim sankcijama.

Među gubitnicima izdvajale su se i rudarske kompanije, koje su u prosjeku oslabile jedan posto pod utjecajem štrajka i ubojstva više od 40 rudara u policijskoj akciji u Južnoafričkoj Republici. Tako je Lonmin pao 4,1 posto.

Cijene najdefanzivnijih dionica u Europi, poput onih švicarskih farmaceutskih grupa, također su oslabile, pa je Roche izgubio na vrijednosti jedan a Novartis 0,4 posto.

Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je blagih 0,1 posto na 9.171 bod.

(Hina) xmpv ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙