"Crkva bi trebala biti u selu u kojemu žive vjernici a ne tamo gdje ih nema", izjavio je Inzko novinarima u Banja Luci nakon što je o problemu gradnje tog vjerskog objekta razgovarao s predsjednikom vlade Republike Srpske Aleksandrom Džombićem.
Uz suglasnost koju je izdalo entitetsko ministarstvo prostornog uređenja, Srpska pravoslavna općina Srebrenica gradi crkvu na uzvisini koja dominira nad područjem u kojemu je memorijalni centar u Potočarima i gdje su do sada pokopani posmrtni ostaci više od pet tisuća Bošnjaka koje su nakon pada Srebrenice u srpnju 1995. godine pobili vojska i policija bosanskih Srba.
Srebrenički Bošnjaci to smatraju provokacijom pa su ranije od Inzka te drugih međunarodnih dužnosnika ali i preddstavnika vlasti BiH zatražili pomoć kako bi se s gradnjom crkve prestalo a ona premjestila na primjereniju lokaciju.
Inzko se suglasio s ocjenom kako je riječ o provokaciji te je upozorio kako to ne koristi nikome.
O statusu Srebrenice i problemima koje imaju njeni stanovnici Inzko je govorio i na okruglom stolu o održivom povratku održanom u Banja Luci.
"Zbog težine zločina koji su tamo počinjeni Srebrenica je i dalje poseban slučaj", kazao je Inzko dodajući pri tom kako su neprihvatljivi pokušaji nijekanja činjenice da je tamo počinjen genocid nad Bošnjacima.
Zbog takvih je istupa osudio i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika kazavši kako su takve tvrdnje nedostojne građana koje on predstavlja.
Dodik je opetovano tvrdio kako u Srebrenici nije počinjen genocid nego "težak zločin" a slične je kvalifikacije nedavno uporabio i novoizabrani predsjednik Srbije Tomislav Nikolić što je naišlo na opću osudu i dovelo do svojevrsnog bojkota njegove inauguracije.