Euro je u takvim okolnostima ostao uglavnom nepromijenjen i njime se trgovalo po 1,2440 dolara. Drži se tako iznad najniže razine od srpnja 2010. godine od 1,2288 dolara, na koju se spustio u petak.
Prema jenu je jedinstvena europska valuta bila na manjem dobitku, od 0,2 posto, ojačavši na oko 97,20 jena. Time je odskočila s 95,59 jena, najniže razine u 11 i pol godina na koju se spustila u petak.
Na istom je postotnom dobitku prema japanskoj valuti bio i dolar, te se njime trgovalo po 78,15 jena.
Obujam trgovanja valutama bio je skroman jer je londonsko tržište bilo zatvoreno zbog praznika.
Prošlotjedni slabi podaci s američkog tržišta rada navode na zaključak da su previranja u eurozoni, koja su u svibnju srušila vrijednost eura za oko šest posto prema dolaru, uzela danak u najvećem svjetskom gospodarstvu, potpirivši strahovanja od usporavanja globalnog rasta.
Sigurna utočišta za kapital poput dolara i jena obično dobivaju u vremenima financijskih pritisaka i gospodarske neizvjesnosti. Jen je pritom nadjačao dolar zbog očekivanja novog kruga kvantitativnog ublažavanja monetarne politike u SAD-u, što je pak potaknulo spekulacije o mogućoj skoroj intervenciji japanskih vlasti.
U fokusu tržišta bit će i redovno zasjedanje Europske središnje banke (ECB), zakazano za srijedu, radi eventualnih signala o sniženju ključnih kamatnih stopa u eurozoni, iako su šanse za takav potez prilično male.
Analitičar Commerzbanka Ulrich Leuchtmann napominje da će dužnosnici morati brzo reagirati jer se kriza bliži presudnoj fazi. "U konačnici će političari i/ili ECB reagirati, što će donekle ublažiti pritisak na euro", smatra on.