Ambulanta je namijenjena liječenju kronične boli djece, glavobolja, neuralgija, mišićno-koštano-zglobnih bolova različitih uzroka te liječenju maligne boli. U proteklih deset godina ,otkada je Ambulanta za bol ustanovljena, u njoj je liječeno više od 1400 djece i izvedeno više od 20 tisuća postupaka, pregleda, kontrolnih pregleda, terapija laserom, TENS-om, akupunkturom te titracije analgetika.
Zamjenik ravnatelja Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj Osman Kadić prisjetio se početaka rada Ambulante za liječenje boli i njezina osnutka 2002. godine te istaknuo da je osnovana među prvima u Hrvatskoj i nastala uz podršku uprave bolnice i Hrvatskog društva za liječenje boli (HDLB), a 2004. godine i Hrvatski zavod za javno zdravstvo prepoznao je značaj ove djelatnosti te odobrio rad Ambulante za bol s punim radnim vremenom od 40 sati tjedno.
"Liječenje boli danas je izuzetno veliki javno-zdravstveni problem koji kod nas još uvijek nije prepoznat", rekao je Kadić dodavši da je zabrinjava podatak da se mali broj pacijenata javlja na obradu i liječenje u njihovu ambulantu.
Smatra da se interes za ovakvim tipom ambulante može povećati podizanjem svijesti pacijenata i liječnika da bol može postati dugoročna bolest i da se mora spriječiti naglasivši da je pravo na život bez boli temeljno ljudsko pravo.
Napomenuo je da je u veljači ove godine s radom započela i Služba za liječenje akutne boli (APS) koja se sastoji od dvije medicinske sestre i jednog anesteziologa, a namijenjena je liječenju poslijeoperacijske boli. Uz Ambulantu postoji i prostor Dnevne bolnice za titraciju analgezije i invazivne metode liječenja.
Anesteziologinja dr. Diana Butković istaknula je da se u Ambulanti za bol 65 posto liječenja obavi nemedikalnim postupcima, od čega 52 posto terapijom laserom, 25 posto TENS-om, a akupunkturom oko 20 posto. Naglasila je da je kroz 10 godina postojanja kroz Ambulantu prošlo 1472 pacijenata srednje dobi od 13 godina života. Dodala je da su najbolje rezultate u Ambulanti postigli u liječenjima glavobolja, a najslabije rezultate imaju u liječenju neuropatskih bolesti čije je liječenje kompleksnije.
"Uz liječenja boli, u Ambulanti za bol organiziramo i poslijediplomske tečajeve trajne izobrazbe liječnika I. kategorije te edukaciju pedijatara", zaključila je Butković.
Potpredsjednik HDLB-a Hrvatskoga liječničkog zbora Ante Barada zahvalio se Klaićevoj bolnici u ime pacijenata Ambulante za bol siguran da će Ambulanta i u budućnosti raditi najbolje što može.