Dow Jones indeks skliznuo je 213 bodova, ili 1,65 posto, na 12.715 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,71 posto, na 1.358 bodova, a Nasdaq indeks 1,83 posto, na 2.991 bod.
I po bodovima, i po stopi pada bio je to najgori dan na Wall Streetu u ovoj godini. Na vrijednosti je izgubilo više od 80 posto dionica, a najviše su pale cijene u rudarskom i industrijskom sektoru.
Posljedica je to niza makroekonomskih podataka posljednjih tjedana koji ukazuju na usporavanje rasta dvaju najvećih svjetskih gospodarstava, američkog i kineskog.
Ulagače zabrinjava i to što zasad nema najava novih monetarnih mjera američke središnje banke, koje su posljednjih godina bile glavni pokretač tržišta kapitala.
Zabrinjava i dužnička kriza u Europi, jer posljednjih dana ponovno rastu prinosi na talijanske i španjolske obveznice.
A kako počinje sezona objave kvartalnih poslovnih izvješća kompanija, ulagači se plaše slabih rezultata, s obzirom na usporavanje rasta američkog i kineskog gospodarstva te recesiju u eurozoni i Japanu.
Doduše, prvo izvješće nije razočaralo. Alcoa je jučer izvijestila o dobiti u prvom tromjesečju, dok se očekivao gubitak. Stoga je cijena dionice najvećeg američkog proizvođača aluminija skočila više od 5 posto.
Ipak, Alcoini rezultati nisu izazvali euforiju jer je dobit znatno manja nego u istom lanjskom tromjesečju, dok su prihodi samo blago porasli.
Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje, pak, pojačan obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 8,18 milijardi dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 7,84 milijarde.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 2,24 posto, na 5.595 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,49 posto, na 6.606 bodova, a pariški CAC 3,08 posto, na 3.217 bodova.