Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 1,15 dolara, na 122,7 dolara, nakon što je dan ranije kliznula 2,62 dolara. Na američkom je tržištu porasla 56 centi, na 107,11 dolara za barel, nakon što je dan ranije također pala više od dva dolara.
Europske banke u srijedu su se na drugoj aukciji jeftinih trogodišnjih zajmova Europske središnje banke (ECB) zadužile za daljnjih 529,5 milijardi eura, što je veći iznos no što su tržišta očekivala. To je potaknulo nadu u rast kreditnih plasmana prema tvrtkama, dok bi se troškovi zaduživanja država trebali i dalje smanjivati.
Dodatnu potporu cijenama pružila su i nastavljena strahovanja od poremećaja opskrbe iz Irana.
"Cijene su porasle zbog situacije s ECB-om ali priča se i o implikacijama izraelske upletenosti u eskalaciju napetosti u odnosima s Iranom", tumači Nick MacGregor iz Redmayne Bentleya.
Iran sve teže prodaje naftu na međunarodnom tržištu, kao što pokazuje i primjer Noor Islamic Banka sa sjedištem u Dubaiju, koji je pod pritiskom Sjedinjenih Država prestao poslovati s Iranom.
U međuvremenu je guverner iranske središnje banke u utorak izjavio da će Iran prihvaćati i zlato kao naknadu za isporučenu naftu, izvijestila je u srijedu iranska novinska agencija IRNA.
Iranske financijske institucije pogođene su sankcijama Sjedinjenih država i Europske unije, koji time žele prisiliti Teheran da zaustavi svoj nuklearni program.
Neki analitičari upozoravaju pritom da je strah od poremećaja opskrbe preuveličan.
"Cijela je ta stvar prenapuhana, rizik postoji ali ako pogledate stvarnu potražnju za naftom, potražnja za derivatima se smanjila i mislim da može opravdati značajnu korekciju", kazao je James Zhang iz Standard Banka.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 122,15 dolara, što znači da je pala 1,03 dolara u odnosu na ponedjeljak.