Na londonskom se tržištu cijena barela sirove nafte spustila za 54 centa i iznosila je 121,12 dolar, nakon što je u utorak u vrijeme zatvaranja dosegla najvišu razinu od prošlogodišnjeg svibnja na 121,66 dolara. Na američkom je tržištu pala za 46 centi, na 105,84 dolara, nakon što je prethodnog dana dotakla najvišu razinu od 4. svibnja od 105,84 dolara za barel.
Aktivnosti u uslužnom sektoru eurozone neočekivano su se smanjile u ovom mjesecu, potpirujući bojazan od recesije, objavio je u srijedu institut Markit u izvješću o poslovnim aktivnostima u zoni primjene jedinstvene europske valute.
Odvojeno je izvješće međunarodnog bankovnog diva HSBC-a pokazalo da su i aktivnosti u kineskom proizvodnom sektoru pale u veljači četvrti mjesec zaredom a nove izvozne narudžbe naglo su potonule zbog dužničke krize eurozone. To je potpirilo strah u vezi s potražnjom za gorivom u drugom najvećem potrošaču energenata u svijetu.
Pad cijena bio je ipak ograničen temeljnim optimizmom u vezi s prognozama za potražnju. Tako analitičari očekuju da će Kina nastaviti ublažavati monetarnu politiku kako bi poduprla rast, što bi potaknulo i potražnju za robama u drugom najvećem gospodarstvu svijeta.
"Ulagači su ipak relativno mlado reagirali na negativne podatke i nisu baš skloni spekulacijama o padu cijena", tumači Nick MacGregor iz Redmayne Bentleya.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 119,2 dolara, što znači da je ostala nepromijenjena u odnosu na ponedjeljak.